Актуальна тема: різниця між антибіотиками і противірусними препаратами
Автор: Щербакова Олександра Олегівна
Дата публікації: 27.03.2023
Антибіотик (“проти життя”) отримав свою назву від давньогрецького – ἀντί «проти» + βίος «життя». Відповідно, антибіотик передбачає собою створення перешкод у розвитку “поганих” бактерій. Але дія антибіотиків поширюється як на “погані”, так і на “хороші” (адже для нормального функціонування нашого організму в цілому нам допомагають величезна кількість різноманітних мікроорганізмів, в процентному співвідношенні, кількість патогенних ( “поганих”) не перевищує 5% від загальної кількості мікроорганізмів, що населяють нас).
Антибіотики впливають на наш організм по різному. Одні з них пригнічують розмноження бактерій, не викликаючи їх загибель. Наприклад, такі медичні препарати, як Спіраміцин, Еритроміцин тощо, не нищать бактерії, а просто перешкоджають їх подальшому розмноженню (з пригніченими бактеріями наш організм в силах впоратися сам), а засоби, Амоксиклав , Флемоксин тощо, сприяють повному знищенню мікроорганізмів.
Противірусні препарати, відповідно, впливають тільки на вірусні агенти, які не є клітинами. На мікроорганізми (бактерії), противірусні засоби не здійснюють реакції. В основному такі препарати засновані на синтетичному інтерфероні (інтерферон – це білкова молекула, яка забезпечує противірусний імунітет).
Антибіотики і противірусні засоби (ПЗ) варто використовувати тільки за призначенням лікаря, адже з багатьма легкими недугами і застудою, наш організм справляється сам, якщо дотримуватися правильного харчування і активних фізичних навантажень.
Далі наведено невеликий список захворювань, при яких можливе призначення антибіотиків і ПЗ вашим лікуючим лікарем:
- запалення легенів,
- нирок,
- сечового міхура,
- кишечника (пневмонія, пієлонефрит, цистит, коліт відповідно);
- виразка шлунка,
- дванадцятипалої кишки (бактерія “Хелікобактер пілорі”) тощо.
Ще одна разюча відмінність ПЗ від антибіотиків – останні можна призначити в якості профілактики захворювання (лікарем), а ПЗ призначаються вже інфікованих організму. Найчастіше захворювання (інфекція) це ГРВІ.
Для одночасного застосування ПЗ і антибіотиків існують чіткі свідчення. Це початкове зараження, при якому імунітет не справляється і це, в свою чергу, створює умови для активації умовнопатогенної мікрофлори. Таке буває при ГРВІ, на тлі яких розвивається вторинна бактеріальна пневмонія. Аналогічна ситуація спостерігається і при ВІЛ-інфекції, яка стимулює розвиток бактеріальних захворювань.
Вам також буде цікаво дізнатися про роль фармацевта в аптеці.