Збираємося в подорож: які ліки можна брати на борт літака?
Автор: Щербакова Олександра Олегівна
Дата публікації: 27.03.2023
Досвідчені туристи рекомендують завжди мати з собою запасний зарядний пристрій, карту місцевості, яку заздалегідь завантажили на смартфон, та мінімальний набір ліків. Все це, можливо, не знадобиться, але в екстреній ситуації без них не обійтися. Зазвичай до перших двох пунктів авіакомпанії претензій не пред'являють. А ось перевезення препаратів має деякі особливості. Що потрібно ховати в багаж, а що класти в ручну поклажу? Скільки всього ліків можна брати на борт? Як пакувати медикаменти? Чи потрібно мати при собі призначення лікаря?
Згідно з чинними правилами, пасажири можуть брати з собою на борт ті ліки, які їм знадобляться під час польоту. У список таких медикаментів входять:
- препарати, які відпускаються без рецепта (очні краплі, спреї для носа, сиропи тощо);
- ліки, які призначив лікар (при собі потрібно мати рецепт);
- розчин для контактних лінз;
- сольовий розчин;
- антисептики (в складі <70% спирту).
Перед посадкою обов'язково повідомте бортпровідника або іншого відповідального працівника аеропорту про те, що берете з собою медикаменти та будете їх використовувати.
Крім препаратів, в салон допустимо заносити деякі медичне приладдя для особистого використання:
- голки в індивідуальному корпусі (при необхідності вводити ліки через голку);
- милиці, палиці;
- балони з киснем / повітрям (обмеження за обсягом уточнюйте у представників авіалінії);
- інгалятори;
- глюкометри.
Згідно з митними правилами, пасажири можуть безперешкодно перевозити стандартний набір медикаментів в кількості не більш, ніж 5 штук одного найменування. Йдеться про болезаспокійливі, засоби від розладу травлення, жарознижувальні, серветки та пластирі.
Якщо людина регулярно приймає будь-якої спеціалізований препарат або тільки почала проходити курс лікування, їй необхідно мати при собі рецепт. У призначенні повинно бути зазначена міжнародна назва лікарського засобу, його точне дозування, схема прийому, діагноз. При перетині кордону між країнами потрібно підготувати та завірити рецепт англійською мовою. Також на призначенні обов'язково повинна бути печатка лікаря або медичного закладу.
У деяких випадках мандрівника можуть попросити підтвердити справжність лікарського засобу. Тому наполегливо радимо перевозити препарати в оригінальних упаковках разом з інструкцією й чеками.
Гелі, рідини та спреї медичного призначення перевозяться на тих же умовах, що й інші подібні предмети. Вони повинні бути в окремих упаковках ємністю до 100 мл. Щоб спростити процес перевірки, помістіть їх разом з іншими медикаментами та засобами особистої гігієни в загальний прозорий контейнер (пакет, косметичку), а після викласти на конвеєрну стрічку.
Які медикаменти заборонені для перевозки на борту літака
Авіакомпанії намагаються з розумінням ставиться до потреб клієнтів, але на деякі групи медикаментів заборони все-таки є. Заборонено ввозити наркотики, сильнодійні речовини та препарати, в складі яких:
- Кодеїн.
- Діазепам.
- Фенобарбітал.
- Ефедрин або псевдоефедрин;
- Хлорфенаміну малеат.
Антибіотики, седативні, снодійне, сильні болезаспокійливі, розчини з високим вмістом спирту, а також антидепресанти - всі ці ліки ретельно перевіряються при проходженні митного контролю. Якщо необхідність в наявності препарату не буде доведена, то почнеться розгляд.
Митні заборони сильно різняться в залежності від країни призначення. Так, в Канаду заборонено ввозити ліки з мелатоніном, в США – «Анальгін», а в Литву – «Корвалол». Щоб уникнути суперечок та зекономити час, обов'язково вивчайте правила ввезення медикаментів в країну подорожі, а також в усі пункти пересадки.
Як правильно підготуватися до подорожі?
- вивчити вимоги правоохоронних органів та авіакомпаній;
- ознайомитися з правилами провезення багажу й ручної поклажі;
- відмовитися від таблетниці (міні-контейнеру), взяти ліки в оригінальній упаковці;
- перевірити термін придатності препаратів перед польотом;
- купити прозорий контейнер (пакет / косметичку), щоб всередину укласти всі ліки;
- оформити спеціальний документ (паспорт, довідка, свідоцтво), якщо ви діабетик;
- взяти рецепт на кожен реєстрований препарат, підготувати його переклад;
- упакувати в ручну поклажу той обсяг медикаментів, який необхідний (решта в багаж);
- уточнити можливість охолодження ліків на борту. Так потрібно зробити, якщо препарати зберігають лише при певному температурному режимі.
Куди б ви не летіли, аптечка в подорож – незамінна річ. Щоб боротись з вірусами, мийте руки з милом після відвідування місць скупчення людей та використовуйте антисептичний засіб. Беріть з собою тільки найнеобхідніші препарати, дотримуйтесь правил митних служб, керуйтесь чіткими вимогами авіаліній і будьте здорові.