Аденовірусна інфекція належить до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій. Характеризується гострим перебігом з лихоманкою, кашлем, помірною інтоксикацією, сльозливістю, хрипким голосом. Хвороба зазвичай в першу чергу зачіпає дихальні шляхи, але може також вражати очі, лімфоїдну тканину та травний тракт.
Найчастіше аденовірусною інфекцією хворіють діти у віці від шести місяців до трьох років, але можуть хворіти й діти старшого віку та дорослі. Масові сплески захворюваності спостерігаються в холодну пору року, проте поодинокі випадки можуть бути в періоди теплої погоди.
Серед ускладнень аденовірусної інфекції можна вказати синусити, отити та іноді пневмонії.
Причини розвитку аденовірусної інфекції
Безпосередньою причиною розвитку аденовірусної інфекції є ДНК-віруси сімейства Adenoviridae, що потрапляють в організм людини. Налічується кілька десятків різновидів вірусів з цієї групи, які викликають аденовірусну інфекцію у людини. Причому одні серотипи вірусів переважно вражають дорослих, а інші дітей.
Аденовірусна інфекція поширюється двома шляхами:
- Повітряно-крапельний шлях поширення захворювання характерний для ранніх стадій розвитку інфекції.
- Фекально-оральний шлях поширення характерний для більш пізніх стадій захворювання.
Аденовіруси досить стійкі до впливу на них навколишнього середовища та можуть довгий час зберігати здатність до зараження, перебуваючи поза організмом (при кімнатній температурі до 2-х тижнів, при низьких температурах до 70 днів і до 2-х років у воді). Однак аденовіруси погано переносять вплив ультрафіолету та швидко руйнуються при впливі хлору.
Симптоми аденовірусної інфекції
Аденовірусна інфекція може не давати ніяких симптомів, або ж протікати дуже легко і проходити за 3-5 днів. Але також можливий варіант гострого перебігу. У дітей до 6 років перебіг хвороби зазвичай важчий та часто дає ускладнення. У дорослих же часто присутні антитіла до вірусу, тому при попаданні вірусу в організм активізації інфекції не відбувається.
Якщо симптоматика з'являється, то вона схожа на симптоми ГРВІ та грипу. При цьому інкубаційний період від моменту зараження до виникнення симптоматики становить 2-12 днів.
Характерні симптоми аденовірусу:
- підвищення температури (до 39 градусів),
- нежить,
- болі в горлі,
- кашель,
- головний біль,
- підвищена стомлюваність.
Також можуть з'являтися гастросимптоми (частіше вони виникають у маленьких дітей та з'являються первинно перед виникненням ознак застуди):
- нудота,
- блювота,
- болі в області живота,
- діарея.
Можуть також бути м'язові та суглобові болі, кон'юнктивіт.
Якщо хвороба має важкий перебіг, то можуть виникнути ускладнення, такі як синусит, отит середнього вуха, пневмонія, менінгіт, енцефаліт.
Діагностика та лікування аденовірусної інфекції
Для того, щоб точно діагностувати аденовірусну інфекцію, можуть призначатися ПЛР тести, аналізи крові на антитіла до аденовірусу.
Лікування аденовірусної інфекції передбачає застосування препаратів, що знижують симптоматику хвороби. Це можуть бути нестероїдні протизапальні препарати, засоби, що зменшують набряк та закладеність носа, жарознижувальні, протикашльові та відхаркувальні засоби, краплі від кон'юнктивіту і т.ін. Якщо приєднується бактеріальна інфекція - можуть призначатися антибактеріальні препарати.
В разі тяжкого перебігу хвороби та розвитку ускладнень може знадобитися госпіталізація.