Апендицит - це досить поширене запалення придатка сліпої кишки (апендикса). Апендицит частіше виникає в гострій формі, але може бути і хронічним. При апендициті пацієнти скаржаться на болі в правій здухвинній ділянці, підвищується температура, може бути затримка випорожнення, нудота, блювота, метеоризм.
При лікуванні гострого апендициту потрібне хірургічне втручання. Якщо вчасно не буде надана медична допомога, є ризик розриву апендикса та розвитку перитоніту.
Причини розвитку апендициту
Точні причини розвитку апендициту досі з'ясувати не вдалося, але вважається, що патологія виникає під впливом кількох чинників. В якості одного з основних вказують активацію кишкової патогенної мікрофлори: кишкової палички, ентерококів, стафілококів та ін.
Іншим важливим фактором вважається закриття просвіту апендикса, яке може розвинутися внаслідок перегину апендикса. Закриття просвіту може розвиватися також внаслідок таких захворювань, як хронічний коліт, холецистит, ентерит та аднексит. Також перекрити просвіт апендикса можуть сторонні предмети. Наприклад, апендикс можуть забити «калові камені», риб'ячі кісточки, лушпиння соняшнику і т.ін.
Ще один фактор, який сприяє розвиткові апендициту - порушення постачання кров'ю апендикса. Це може спровокувати застій крові в апендиксі та привести до активізації бактерій, що викликають запалення.
Сприяти розвитку запальних процесів в тканинах придатка сліпої кишки може:
- вживання їжі, надмірно багатої м'ясом,
- часті закрепи,
- хвороби товстої кишки.
Також апендицит може розвинутися на тлі таких інфекційних захворювань, як туберкульоз, черевний тиф, на тлі паразитарних інфекцій.
Симптоми апендициту
Головний симптом гострого апендициту - біль в животі, частіше в області пупка, але може локалізуватися справа або бути невизначеної локалізації. Може бути сильним, слабким, ниючим. Часто він зменшується, якщо лягти на правий бік, стає сильнішим від кашлю, сміху.
Інші ознаки захворювання: нудота, блювота, метеоризм, пронос, підвищення температури, тахікардія.
При хронічній формі симптоми змазані та проявляються слабо. Біль зазвичай ниючий, локалізується в правому боці.
Ускладнення апендициту
Характерні ускладнення при апендициті:
- абсцеси в черевній порожнині,
- перитоніт,
- перифлебіт.
Це небезпечні стани, які потребують негайної медичної допомоги.
Діагностика апендициту
Якщо у вас з'явилися біль та інші симптоми, схожі на прояви апендициту, потрібно негайно викликати швидку допомогу. Лікарі розпитають про симптоми, промацають живіт, з'ясують, чи є характерна реакція на натиснення на черевну стінку.
Для подальшого уточнення діагнозу робляться аналізи крові, що показують, чи присутній в організмі гострий запальний процес.
У деяких випадках для уточнення стану можуть призначати ультразвукову діагностику або рентген черевної порожнини.
Лікування апендициту
В разі гострого апендициту зазвичай робиться термінова операція, під час якої запалений червоподібний відросток видаляється. Хірургічне втручання зазвичай проводиться лапароскопічно. Ця мініінвазивна техніка дозволяє провести необхідні хірургічні маніпуляції без великого розрізу. Після операції призначаються антибіотики, знеболювальні та інші препарати.
При хронічному апендициті, якщо немає сильного болю, може застосовуватися консервативне лікування. Це може бути вживання антибіотиків та протизапальних препаратів, корекція харчування, фізіотерапія.