в наявності в 138 аптеках
Артеріальна гіпотензія
Для лікування АРТЕРІАЛЬНА ГІПОТЕНЗІЯ (ГІПОТОНІЯ):
Артеріальна гіпотензія, або гіпотонія – це серцево-судинне захворювання, при якому відзначається стійке зниження показників артеріального тиску. При цьому тиск стабільно нижчий, ніж 90/60 мм рт.ст. Гіпотонія зустрічається значно рідше, ніж гіпертонія, тому про неї набагато менше інформації. Але вона теж небезпечна для здоров'я, а також значно погіршує якість життя людини.
Норми артеріального тиску
Вважається, що тиск оптимальний, якщо його показники близько 120/80 мм рт.ст. Помірно підвищений тиск – до 139/89 мм рт.ст., він не потребує лікування, але однозначно вимагає грамотного спостереження за пацієнтом. Про артеріальну гіпертензію, або гіпертонію кажуть, якщо показники тиску вищі за140/90 мм рт. ст.
На гіпотонію вказує артеріальний тиск, нижчий за 90/60 мм рт.ст. При цьому показники між 90/60 та 120/80 мм рт.ст. вважаються нормою, але вимагають спостереження.
Лікарі відзначають: нормальні показники тиску у дітей і дорослих різні. Зазначені норми актуальні для дорослих пацієнтів. Що стосується дитячих норм, вони вказані в спеціальних таблицях, з урахуванням віку, ваги, зросту дитини. Про ці норми може повідомити педіатр або дитячий кардіолог.
Причини гіпотонії
Артеріальна гіпотонія може бути фізіологічною і набутою. Симптоми фізіологічної гіпотонії можуть бути наслідком звикання організму до нових кліматичних умов: наприклад, адаптації до гірської чи тропічної місцевості. Також фізіологічна гіпотензія може бути присутньою у професійних спортсменів.
Слід розуміти, що гіпотонію провокує різке зменшення кількості крові, яка циркулює в організмі. Це може бути наслідком сильної крововтрати, опіків. Також гіпотонію може провокувати серцева недостатність, зменшення тонусу судин в результаті шоку, травми головного і спинного мозку.
Гіпотензію провокують неврози, депресія, проблеми зі сном, психологічні травми, сильні стреси, хронічна втома.
Ще один важливий момент - гіпотонія може розвиватися в результаті збою в роботі щитоподібної залози.
Симптоми артеріальной гіпотензії
Прояви гіпотонії наступні:
- сонливість, навіть вдень, після повноцінного відпочинку вночі;
- загальна слабкість;
- часті запаморочення голови;
- погане самопочуття через зміни погоди, зміни кліматичних зон (під час подорожей);
- плаксивість, примхливість, емоційна нестабільність;
- млявість;
- апатія;
- неуважність;
- проблеми з концентрацією уваги;
- погіршення пам'яті;
- холодні стопи і кисті через порушення терморегуляції;
- головний біль;
- втрата свідомості.
Діагностика гіпотонії
Поставити діагноз «артеріальна гіпотензія» можна на основі скарг пацієнта і систематичного вимірювання показників його артеріального тиску. Тиск потрібно вимірювати 5-6 днів поспіль, вранці і ввечері, в стані спокою. Під час вимірювання тиску не можна розмовляти і рухатися. Якщо артеріальний тиск у більшості випадків нижче, ніж 90/60 мм рт.ст., мова йде про гіпотонію.
Щоб виявити причину захворювання, потрібно обстежити стан серцево-судинної, ендокринної та нервової системи пацієнта. Для цього лікар може призначити кілька видів аналізу крові, ЕКГ, УЗД серця, електроенцефалографію та інші дослідження.
Діагноз «артеріальна гіпотензія» часто вимагає консультації не тільки кардіолога, але й ендокринолога, невролога, психотерапевта.
Лікування артеріальної гіпотензії
Якщо низький тиск – це наслідок виявленої патології, лікують саме його.
До загальних методів лікування захворювання відносяться:
- Нормалізація режиму дня.
- Зміни в раціоні харчування.
- Фізіотерапевтичні процедури (за призначенням лікаря).
- Сеанси психотерапії.
- Лікувальна фізкультура, плавання.
- Медикаментозне лікування (за призначенням лікаря).
Профілактика гіпотензії
Методи профілактики гіпотонії - це:
- Здоровий, фізично активний спосіб життя.
- Правильне харчування.
- Повноцінний відпочинок і сон.
- Уникання стресів.
Артеріальна гіпотензія може призвести до значного погіршення якості життя. Адже хворий змушений жити з почуттям хронічної втоми, стресу. У нього погіршується працездатність, концентрація уваги, йому постійно погано. Небезпечною є й раптова втрата свідомості через ризик отримання травм. Крім того, потрібно пам'ятати, що до гіпотонії можуть призводити небезпечні захворювання. Тому при низьких показниках тиску потрібно звертатися за консультацією до лікаря.