Астигматизм – це аномалія ока, що характеризується неправильною формою рогівки або кришталика ока. Через це світлові промені переломлюються неправильно, в результаті чого зображення виходить спотвореним. Характерні ознаки астигматизму: погіршення зору, швидка стомлюваність та головні болі.
Якщо дітям до 7 років при наявності астигматизму не скоригувати зір, то з часом може статися стійке погіршення зору, також на тлі захворювання може з'явитися косоокість. Однак вчасно проведена корекція при астигматизмі допоможе відновити нормальний зір. Це можна зробити за допомогою використання окулярів, лінз або інших коригувальних методів.
Причини появи астигматизму
Астигматизм розвивається, коли рогівка або кришталик мають недостатньо круглу форму. Внаслідок цього зображення, яке бачить людина, виходить нечітким та розпливчастим.
Ця аномалія може бути як вродженою, так і набутою. При вродженій ваді зазвичай причиною є спадкова схильність. Про придбаний астигматизм кажуть, коли формуються рубці на рогівці, які своєю чергою можуть виникати при травмах очей, після операцій на очах, на тлі кератитів або дистрофії рогівки (кератоконуса).
Види астигматизму
При астигматизмі змінюється сила заломлення в різних меридіанах ока. Виділяють прямий та зворотний види. При прямому астигматизмі заломлення сильніше у вертикальному меридіані, ніж в горизонтальному. При зворотному астигматизмі заломлення більше у горизонтального меридіана.
Ще один розподіл – правильний та неправильний астигматизм. Про правильний кажуть, якщо основні меридіани розташовані перпендикулярно один до одного. При неправильному – їх розташування косе.
Крім того, виділяють:
- Міопічний астигматизм. Коли захворювання поєднується з короткозорістю.
- Гіперметропічний астигматизм. Якщо при захворюванны присутня далекозорість.
Симптоми астигматизму
Характерні симптоми астигматизму:
- Нечіткість зображення, коли предмети розпливаються і виглядають деформованими,
- Сильна напруга очей та втома очей,
- Дискомфорт в області між бровами,
- Часті головні болі,
- Відчуття, що в очі насипали піску,
- Двоїння в очах після того, як вони тривалий час перебували в напрузі.
Якщо своєчасно не звернути увагу на проблему і не провести корекцію, то може розвинутися амбліопія, косоокість, різко погіршитися зір. Для того, щоб не допустити цього і вчасно виявити астигматизм, для дітей рекомендуються регулярні планові перевірки зору. Дорослі також повинні проходити своєчасне обстеження в офтальмолога при перших же симптомах погіршення зору.
Діагностика астигматизму
Для того, щоб діагностувати астигматизм, потрібно звернутися до офтальмолога. Лікар перевірить зір, проведе ретиноскопію. Щоб визначити ступінь рефракції робиться скіаскопія або рефрактометрія.
Для того, щоб з'ясувати причини астигматизму можуть призначатися біомікроскопія ока, офтальмоскопія, УЗД ока.
Лікування астигматизму
Якщо діагностовано астигматизм, то проводиться корекція стану. Зробити це можна кількома способами.
Простим та часто вживаним способом є підбір окулярів. Як правило підбираються складні скельця для окулярів, в яких поєднуються сферичні та циліндричні лінзи. Також при астигматизмі можна підібрати контактні лінзи (спеціальні астигматичні).
Широке поширення отримали лазерні методи корекція зору, зокрема технологія LASIK. Ця процедура проводиться амбулаторно з локальною анестезією, добре переноситься і дає можливість відновити гостроту зору.