Атопічним дерматитом називають хронічне захворювання з генетичною схильністю, яке розвивається переважно у віці до 5 років. Захворюваність ним серед дитячого населення складає 10-20%. Хворобою частіше страждають діти, чиї батьки і близькі родичі мають різні алергічні захворювання. Примітно, що в 75% випадків алергічний дерматит виліковується самостійно — спонтанна ремісія настає до підліткового віку.
Причини
Ураження шкіри при атопічному дерматиті відбувається на тлі дисбалансу імунної системи під впливом оточуючих факторів зовнішнього середовища. Причиною загострень зазвичай є вплив харчових і інгаляційних алергенів. Як правило, у дітей з раннім початком хвороби виявляють підвищену чутливість (сенсибілізацію) до одного або декількох алергенів.
Симптоми атопічного дерматиту
Атопічний дерматит проявляється почервонінням і набряком шкіри, а також появою характерних «мокрих» ділянок. При цьому шкіра може товстішати, на ній утворюються папули і вузлові висипання. Через сильний свербіж дитина може розчісувати місця на тілі до утворення невеликих ранок — екскоріацій. У типових випадках хвороба вперше дає про себе знати в ранньому дитячому віці. Першим симптомом атопічного дерматиту є сверблячі висипання в області згинів кінцівок.
Характерні ознаки хвороби:
- виражена сухість шкіри (ксероз);
- сильне свербіння і дискомфорт;
- лущення;
- характерне зморщування шкіри на долонях і ступнях (гіперлінеарність);
- білий дермографізм — поява світлих плям на шкірі;
- підвищена ламкість волосся;
- гіперпігментація шкіри навколо очей.
У дорослому віці атопічний дерматит може ускладнюватися доброякісними шкірними захворюваннями, хейлітом, кератоконусом і катарактою.
Діагностика
Діагноз ставлять на підставі характерних симптомів і наявності сімейної схильності до алергічних захворювань. Для визначення ступеня тяжкості атопічного дерматиту використовують скорингові шкали SCORAD і EASI.
Лікування і профілактика
Атопічний дерматит має хронічний рецидивуючий перебіг з періодичними загостреннями. Домогтися повного одужання неможливо, за винятком випадків спонтанної ремісії в підлітковому віці (коли хвороба проходить самостійно).
Двома головними завданнями при лікуванні хвороби є:
- Зведення до мінімуму числа загострень.
- Зменшення тривалості і тяжкості загострень у разі їх настання.
У профілактиці загострень важливу роль відіграє усунення провокуючих чинників - алергенів, дратівливою косметики, мила, гарячої води, вовняного одягу і т.д. Для усунення сухості шкіри рекомендується використовувати зволожуючі і пом'якшуючі засоби. Доведено, що їх застосування зменшує свербіж і знижує ризик розвитку інфекцій шкіри.
Під час загострень для усунення неприємних симптомів використовують топічні кортикостероїди у вигляді мазей і кремів. При тяжкому перебігу хвороби можуть призначатися системні кортикостероїди в таблетках або уколах. Їх застосування усуває шкірні прояви і покращує самопочуття хворого. При необхідності в програму лікування також включають імуносупресивні засоби і вологі обгортання в умовах стаціонару.