Бактеріальна пневмонія – це запальне захворювання, яке розвивається внаслідок ураження легень бактеріальною інфекцією. Патологія супроводжується підвищенням температури, кашлем, утрудненим диханням. Серед всіх різновидів пневмоній бактеріальна – найбільш поширена форма.
Захворювання вимагає обов'язкового лікування, в іншому випадку виникає ризик розвитку ряду небезпечних ускладнень.
Причини розвитку бактеріальної пневмонії
Безпосередньою причиною розвитку бактеріальної пневмонії є ураження легень різними бактеріями. Найбільш часто пневмонія виникає при впливі золотистого стафілокока, синьогнійної палички, стрептококу, мікоплазми та ін. Особливу небезпеку становлять бактерії, які виробили резистентність до антибіотиків.
Чинниками, які сприяють розвитку бактеріальної пневмонії, можуть виступити:
- куріння та вживання алкоголю,
- імунодефіцитні стани,
- перевтома та переохолодження,
- стреси,
- гіповітаміноз,
- забруднення повітря,
- літній вік,
- інші захворювання дихальної системи,
- серцева недостатність.
Симптоми бактеріальної пневмонії
Бактеріальна пневмонія може відрізнятися за симптоматикою, яка залежить від того, який збудник стає причиною її розвитку.
Типова пневмонія. Викликається стрептококами, гемофільною паличкою, клебсієлами, кишковою паличкою. Характеризується різким підйомом температури до 39-40 градусів, ознобом, кашлем з гнійною мокротою та іноді болями в грудях. При рентгенологічному дослідженні можна побачити області затемнення в легенях.
Атипова пневмонія. Може розвинутися через активність легіонел, хламідій, мікоплазм, пневмоцист. Перебіг захворювання відрізняється поступовим наростанням симптомів, сухим кашлем, головним болем, дертям в горлі. Також можуть бути присутніми нехарактерні для хвороб дихальної системи симптоми, наприклад, діарея, неврологічні прояви. На рентгенограмі зміни будуть не такі значні, як у випадку типової пневмонії.
Спільними для обох видів пневмоній є слабкість та нездужання.
Крім поділу на типову та атипову пневмонії хвороб також поділяють на вогнищеву (захоплює окремі ділянки легкого) та часткову (вражає цілу долю легені), односторонню і двосторонню.
Ускладнення бактеріальної пневмонії
Пневмонія – досить небезпечне захворювання, яке може викликати цілий ряд ускладнень.
При бактеріальної пневмонії можуть виникнути:
- плевральний випіт,
- абсцес легенів,
- емпієма плеври,
- гангрена легкого,
- гломерулонефрит,
- менінгіт,
- сепсис.
Для того, щоб не допустити розвитку цих небезпечних ускладнень, деякі з яких можуть нести загрозу життю, необхідно якомога швидше діагностувати й лікувати пневмонію.
Діагностика бактеріальної пневмонії
Найбільш поширений метод діагностики запалення легенів – рентгенографія. З її допомогою можна виявити запалення і визначити зону ураження.
Додатково можуть призначатися такі дослідження:
- посів мокротиння для визначення збудника хвороби,
- аналіз плеврального випоту,
- спірографія,
- газовий склад артеріальної крові.
Також для діагностики може призначатися КТ або МРТ легень. З їх допомогою можна диференціювати захворювання від раку легенів, туберкульозу та ряду інших патологій.
Лікування бактеріальної пневмонії
Основа лікування бактеріальній пневмонії – антибактеріальна терапія. Антибіотики можуть призначатися в таблетках, уколах або можливе крапельне введення препарату. Може застосовуватися препарат, який діє на широкий спектр патогенних бактерій, або після визначення збудника обирається антибіотик, до якого чутлива бактерія.
Крім того, призначається симптоматична терапія: жарознижувальні препарати, знеболювальні, глюкокортікостероїди. Може застосовуватися також детоксикаційна терапія та імунотерапія.
В разі виникнення бронхообструкції призначаються бронхолітичні та муколітічні засоби.
Також може рекомендуватися дихальна гімнастика, масаж, фізіотерапія.