Больові відчуття в правому боці можуть виникати з фізіологічних причин, які не викликані патологічними процесами (наприклад, під час бігу), але частіше говорять про присутність певних хвороб. Гострий біль в правому боці може вказувати на серйозну загрозу здоров'ю та вимагає термінового звернення до лікаря.
Патології, які призводять до появи болю в правому боці
Причин появи болів в правому боці може бути багато. До найбільш розповсюджених відносяться:
- Гострий холецистит. Характеризується гострим болем справа під ребрами, який виникає, коли порушується нормальний відтік жовчі з жовчного міхура. Приступ болю при гострому холециститі частіше виникає вночі.
- Дуоденіт. Біль зазвичай виникає у верхній частині живота, сфокусуватися він може як в правому, так і в лівому боці. При виразковому дуоденіті біль виникає вночі або на голодний шлунок, послаблюється або проходить після прийому їжі. Інші симптоми дуоденіту: здуття живота, нудота, важкість у животі.
- Хвороби печінки. Є стереотип, що, якщо болить в правому боці, значить це печінка. Насправді захворювання печінки дають біль в правому боці далеко не завжди. Проте при ряді захворювань виникає досить сильні болі праворуч. Цироз печінки на фінальних стадіях захворювання проявляється сильними болями в правому боці. При їх появі потрібна термінова госпіталізація. Злоякісні пухлини печінки також здатні давати біль в правому боці, але частіше тупу, менш інтенсивну, ніж при цирозі. Паралельно можуть з'являтися симптоми: підвищення температури, зниження маси тіла, загальна втома. При таких симптомах необхідно термінове обстеження.
- Гострий апендицит. При апендициті болі можуть локалізуватися в області пупка або праворуч, можуть поширюватися вниз в ногу.
- Ниркова колька. Виникає, коли каміння, що утворилися в сечовивідній системі, дряпають своїми краями слизову видільної системи. В результаті може відчуватися сильний біль, в тому числі й в правому боці.
- Панкреатит. Біль носить пульсуючий, часто оперізуючий характер, але може фокусуватися і локально, тільки в правому або тільки в лівому боці. При підозрі на гострий панкреатит, потрібна термінова допомога лікаря.
- Хронічний пієлонефрит. При цьому захворюванні запальний процес протікає в ниркових чашечках та лоханках. Зазвичай симптом даної хвороби— біль в попереку, однак біль може бути й в правому боці.
- Сальпінгоофорит або запалення придатків матки. Це поширене гінекологічне захворювання, серед симптомів якого: болісність у правому боці, внизу живота, нудота, блювота, гнійні виділення зі статевих органів, порушення сечовипускання.
- Вірусні гепатити. Характеризуються болем ниючого характеру, який локалізований в правому підребер'ї. У хворого також спостерігається пожовтіння шкірних покривів, загальна втома.
- Спазми товстого кишківника. Можуть давати біль, сфокусовану в різних частинах живота, в тому числі й в правому боці.
Біль у правому боці часто з'являється під час бігу, особливо у новачків. Це не пов'язано з якимись патологіями. Просто при різкому навантаженні на організм сильно збільшується кількість крові, що приливає до печінки. В результаті печінка збільшується та чинить тиск на свої оболонки, в яких багато нервових клітин. Це і стає причиною болю.
Діагностика та лікування захворювань, що викликали біль в правому боці
Зняти больовий напад можна за допомогою знеболювальних препаратів. Їх прийом може купірувати біль на короткий час, однак проблема при цьому не вирішиться. Щоб визначити, що саме викликає біль в правому боці, вам знадобиться допомога лікаря.
Захворюваннями травної системи займається гастроентеролог. Він направить на необхідні обстеження, поставить точний діагноз та підбере необхідну медикаментозну терапію в залежності від патології, яка провокує у вас біль в правому боці.
При підозрі на панкреатит, гострий холецистит, апендицит потрібно викликати швидку допомогу.