Недостатність кальцію або гіпокальціємія – це стан організму, при якому діагностується недолік загального кальцію в плазмі крові. Тривала гіпокальціємія може призводити до змін кісткової тканини та порушенню перебігу ряду біохімічних процесів, що забезпечують нормальне функціонування людського організму.
Кальцій – це один з найважливіших хімічних елементів, він є однією зі складових кісткової тканини, до 99% з 1-1,2 кг кальцію, що міститься в організмі, відкладено в кістках та зубах. Також кальцій бере участь в різних біохімічних реакціях. Так певну кількість іонів кальцію необхідно для нормальної роботи серця, брак кальцію негативно позначається на роботі м'язів.
При значній нестачі кальцію можуть виникати судоми, болі в м'язах, депресія, розвиватися остеопороз.
Причини гіпокальціємії
Серед основних причин, з яких може розвинутися гіпокальціємія:
- гормональні порушення,
- дефіцит магнію,
- занадто активне захоплення кальцію кістковою тканиною,
- порушення обміну вітаміну D,
- захворювання нирок,
- вживання деяких лікарських препаратів.
До групи ризику через брак кальцію потрапляють люди похилого віку, особливо жінки в період менопаузи, тому що в них у зв'язку з гормональними перебудовами кальцій починає активно вимиватися з організму.
Також дефіцит кальцію може спостерігатися у людей, які тривалий час дотримуються суворої дієти, яка не забезпечує організм достатньою кількістю кальцію.
Норми рівня кальцію для дорослої людини близько 8,8-10,4 мг/100 мл. Для дітей норми трохи вище.
Симптоми дефіциту кальцію
Гіпокальціємія може бути в безсимптомній формі, але частіше для цього стану є ряд характерних ознак:
- сухість та лущення шкіри,
- ламкість нігтів та жорсткість волосся,
- спазми м'язів спини та ніг, біль в м'язах,
- депресія,
- порушення пам'яті,
- ларингоспазм, тетанія, гіперрефлексія та генералізовані судоми,
- остеопороз і ламкість зубів,
- спазми кишківника,
- тремор,
- затримка фізичного розвитку у дітей.
Діагностика дефіциту кальцію
Діагностувати брак кальцію в організмі досить просто – для цього потрібно здати спеціальний аналіз крові та визначити концентрацію загального кальцію. Також може знадобитися інший аналіз – концентрація іонізованого кальцію в сироватці.
Але важливо не тільки встановити сам факт нестачі кальцію, а й зрозуміти, що є причиною дефіциту даного елемента. Для цього можуть призначатися додаткові дослідження, що дозволяють оцінити функцію нирок, аналізи на магній, фосфати, гормони, денситометрія (аналіз щільності кісток) і інші дослідження.
Може знадобитися консультація ендокринолога, нефролога, кардіолога.
Лікування дефіциту кальцію
Тактика усунення дефіциту кальцію залежить від причин, що спровокували цей дефіцит.
В першу чергу рекомендується змінити харчування, додати в раціон продукти багаті кальцієм, це молоко, сир, риба, горіхи, бобові. Також призначаються препарати кальцію. У деяких випадках глюконат кальцію призначається внутрішньовенно, але частіше за все препарати кальцію призначаються у вигляді пігулок. Також може рекомендуватися вживання вітаміну D. При гормональних порушеннях, хворобах нирок та інших захворюваннях, що провокують гіпокальціємію, додатково призначається лікування основного захворювання.
Для того, щоб розібратися з причинами нестачі кальцію, підібрати препарат кальцію в потрібній вам дозуванні та відновити здоров'я і самопочуття, зверніться за допомогою до лікаря.