Карнітином (або L-карнітином) називають природну речовину, споріднену з вітамінами групи В. Вона надходить в організм людини з продуктами тваринного походження і додатково синтезується в печінці. Карнітин бере активну участь у багатьох обмінних процесах, регулюючи роботу серця і м'язів.
В медицині L-карнітин використовують для профілактики серцево-судинних захворювань, а в спорті — в якості жироспалювача. Вважається, що карнітин сприяє зменшенню об'єму жирової тканини, а також збільшує витривалість і працездатність м'язів під час тренувань.
Причини
Брак карнітину може виникати в результаті його недостатнього надходження з продуктами харчування або внаслідок нездатності організму засвоювати речовину.
Найбільш часті причини дефіциту:
- неправильне харчування (зловживання дієтами, недоступність деяких продуктів і т.д.);
- порушене засвоєння карнітину через брак деяких ферментів;
- недостатній синтез карнітину в організмі при важких захворюваннях печінки;
- надмірна втрата карнітину при серйозних хворобах нирок, гемодіалізі;
- підвищення потреби в карнітині при кетоацидозі, опіках, сепсисі, після великих хірургічних втручань на органах шлунково-кишкового тракту і т.д.
- прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, вальпроату натрію).
Брак карнітину в організмі також може бути обумовлений спадковим захворюванням під назвою системний первинний дефіцит карнітину. Патологія передається дитині від хворих батьків. На щастя, поширеність даної хвороби дуже низька і становить не більше 1:20 000 - 1:70 000 новонароджених.
Діагностика
Для діагностики дефіциту карнітину використовують лабораторні методи дослідження. З їх допомогою визначають рівень карнітину в плазмі крові або рівень ферменту, що транспортує його. Зміни в аналізах дозволяють підтвердити наявність дефіциту.
Лікування і профілактика
Людям з підтвердженим дефіцитом карнітину потрібне повноцінне комплексне лікування, яке обов'язково має включати прийом L-карнітину. Якщо проблема була викликана похибками в харчуванні або не надто серйозними захворюваннями, її вдається повністю вирішити за певний період часу. А ось людям з системним первинним дефіцитом карнітину потрібне прийом добавок протягом всього життя.
Для профілактики нестачі карнітину достатнього правильно харчуватися і вживати побільше продуктів, що містять цю речовину. Для цього в раціон слід включити:
- червоне м'ясо (яловичину, баранину, оленину);
- птицю;
- рибу;
- молоко;
- молочні продукти.
При цьому важливо дотримуватися режиму харчування, уникати тривалих голодувань і зменшити кількість фізичних навантажень. У комплексі все це допоможе наситити організм карнітином і уникнути його нестачі.