Дефіцит магнію є поширеним дефіцитним станом і спостерігається у більшої частини дорослого населення. Добова потреба Mg становить 350-600 мг / добу. Всього в організмі середньостатистичної людини міститься в середньому 140 г магнію. Він знаходиться в кістках (до 60%), зубах, м'язах, а також бере участь в процесах гальмування в нервовій системі.
Магній регулює активність багатьох ферментних систем, він необхідний для отримання енергії клітинами міокарду, мозку, м'язами з молекул АТФ. Цей мікроелемент входить до складу біологічно активних речовин, що приймають активну участь в синтезі нуклеїнових кислот і білків.
Причини дефіциту магнію
Зменшення рівня магнію спостерігається при порушеннях всмоктування мікроелемента в кишечнику, що трапляється при цукровому діабеті, частому вживанні кави, жирної їжі, фосфатів, алкоголю. Для всмоктування Mg потрібні жовчні кислоти, тому при дисфункції печінки і жовчного міхура засвоєння магнію зменшується.
Витрати магнію збільшуються при важкій фізичній роботі, повторюваних стресових ситуаціях, при інтенсивних тренуваннях і розумових навантаженнях, інтоксикації, з віком.
Як проявляється нестача магнію в організмі
В нормі рівень Mg в крові становить 0,65-1,1 ммоль / л.
При дефіциті магнію у людини найчастіше з'являються такі симптоми:
- Дратівливість, запальність, безсоння.
- Нудота вранці, погіршення апетиту.
- Мігрень, підвищена стомлюваність.
- Судоми м'язів, першими часто страждають литкові м'язи. Можливі легкі сіпання пальців, вік, спазми внутрішніх органів.
- Порушення моторики, всмоктування і секреції в шлунково-кишковому тракті - схильність до закрепів, погіршення засвоюваності поживних речовин і мікроелементів.
- Оніміння, мерзлякуватість або, навпаки, відчуття жару в кінцівках.
У чому небезпека дефіциту магнію
Нестача магнію підвищує ризик розвитку атеросклерозу, аритмій, артеріальної гіпертензії. Можлива важка депресія, постійні болі в м'язах, порушення травлення. При дефіциті магнію погано працюють вітаміни С і В, тому може розвинутися вторинний гіповітаміноз.
Надлишок магнію може спостерігатися при нирковій недостатності, псоріазі, хворобах щитовидної і паращитовидних залоз. До гіпермагніємії може призвести прийом препаратів, що містять магній, особливо при поганій роботі нирок. Антагоністом магнію при лікуванні буде кальцій.
Лікування і профілактика
Багаті магнієм:
- крупи і цільні зерна злакових — перлова, гречана каші, висівки, ячмінь, кукурудза, овес;
- горіхи, какао;
- бобові;
- риба, морепродукти, морська капуста;
- фрукти — абрикоси, банани, авокадо;
- сухофрукти — родзинки, інжир;
- всі види зелені, хрін, імбир.
Препарати магнію, які найчастіше призначають:
- Магнікор;
- Магневіт;
- Цитрат магнію;
- Магнію хелат;
- Карбонат магнію;
- Аспартат магнію;
- Хлорид магнію.
Магній добре засвоюється, якщо приймати його за 10-15 хвилин до їди. Людям після 25 років, як правило, необхідна компенсація нестачі магнію, так як з їжею його надходить недостатньо.
Слідкуйте за своїм здоров'ям, а при симптомах магнієвого дефіциту підіть на обстеження та почніть лікуватися. Це допоможе уникнути багатьох серйозних проблем і захворювань.