Для лікування ДЕФІЦИТ СЕЛЕНУ:
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
ДЕФІЦИТ СЕЛЕНУ
Дефіцит селену
В організмі людини селен відіграє важливу роль, активно беручи участь в утворенні гормонів щитовидної залози. Зокрема, даний мікроелемент необхідний для перетворення тироксину (Т4) в більш активний трийодтиронін (Т3). Брак селену негативно позначається на роботі щитовидної залози і ускладнює перебіг її супутніх захворювань, таких як ендемічний зоб, гіпотиреоз, аутоімунний тиреоїдит та інші.
Причини
Найчастіше дефіцит селену буває викликаний порушенням всмоктування мікроелемента, що трапляється при ряді хвороб шлунково-кишкового тракту, після перенесеної операції з шунтування шлунка, а також у людей, які отримують парентеральне харчування. Брак селену може бути обумовлений недостатнім надходженням мікроелемента з їжею. Прийом деяких лікарських препаратів (наприклад, статинів) може знижувати рівень селену в крові, що також призводить до його дефіциту.
Симптоми
Оскільки селен відіграє незамінну роль в засвоєнні йоду, його дефіцит часто супроводжується йододефіцитом. Тому у людей, які отримують недостатню кількість селену, часто виникають захворювання щитовидної залози. А у новонароджених дітей поєднаний дефіцит йоду і селену викликає розвиток ендемічного кретинізму — серйозної хвороби, яка характеризується затримкою фізичного і розумового розвитку.
Селен впливає на роботу серцево-судинної, нервової, імунної та репродуктивної систем, тому його дефіцит може викликати цілий ряд захворювань і порушень в організмі.
Найбільш часті наслідки нестачі селену:
- захворювання серцево-судинної системи (кардіоміопатія, атеросклероз);
- зниження імунітету;
- підвищена схильність до запальних захворювань;
- депресія;
- різні хвороби шкіри, волосся і нігтів;
- уповільнення зростання і психомоторного розвитку (у дітей);
- безпліддя (у чоловіків).
На сьогоднішній день з дефіцитом селену стикається мало хто. Це пояснюється тим, що сучасні люди вживають різноманітну їжу і їдять продукти, які виросли на удобреному грунті. Однак ризик зіткнутися з нестачею мікроелемента все ж є.
Групи ризику
Нестача селену може виникнути в осіб, які проживають в так званих ендемічних районах — в місцях з низьким вмістом Se в грунті. У групі ризику також перебувають курці, вегетаріанці, люди похилого віку, чоловіки і жінки з хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
Діагностика
Дефіцит селену можна виявити за допомогою лабораторних методів дослідження — шляхом визначення активності глутатіонпероксидази або Se в плазмі крові. Для цього потрібно звернутися в лабораторію і здати необхідні аналізи.
Лікування і профілактика
Щоб уникнути браку селену в організмі, слід правильно харчуватися і вживати в їжу якомога більше продуктів з високим вмістом вітамінів і мінералів.
Найбільше селену міститься в таких продуктах харчування:
- бразильські горіхи;
- цільнозернові злаки;
- гриби;
- м'ясо (яловичина, індичка, баранина);
- субпродукти;
- морепродукти (креветки, кальмари, гребінці);
- деякі види морської риби (тріска, тунець).
Для компенсації наявного дефіциту селену крім правильного харчування слід застосовувати спеціальні селенвмісні препарати та добавки.
Слід зазначити, що препарати селену нерідко використовують в комплексному лікуванні атеросклерозу. Їх призначають разом зі статинами з метою нормалізації рівня холестерину і "шкідливих" ліпідів в крові.