Геморой – це розповсюджена проктологічна патологія, при якій розвивається розширення вен біля заднього проходу та прямої кишки, і при цьому утворюються гемороїдальні вузли.
В разі прогресування хвороби можуть відбуватися випадання, обмеження та тромбоз гемороїдальних вузлів, можуть виникати ректальні свищі та розвиватися парапроктит. Тривалі гемороїдальні кровотечі можуть стати причиною розвитку анемії.
Причини виникнення геморою
Точні причини, за якими розвивається геморой, залишаються нез'ясованими. Серед чинників, що сприяють розвитку даної патології, вказують:
- часті закрепи,
- недолік фізичної активності,
- пухлини кишківника та печінки,
- ожиріння,
- інтенсивні фізичні навантаження, найчастіше це підняття важких предметів,
- запальні захворювання кишківника,
- анальні тріщини,
- куріння,
- сильний стрес,
- вагітність та пологи.
Підвищений ризик появи геморою характерний для людей зі спадковою схильністю до даного захворювання.
Симптоми геморою
Перебіг геморою може бути гострим та хронічним. При гострому геморої характерні наступні симптоми:
- Збільшення гемороїдальних вузлів,
- Ущільнення цих вузлів,
- Провисання вузлів з анального отвору назовні,
- Біль в області заднього проходу, яка може бути досить сильною та посилюватися в момент дефекації.
Розвивається тромбоз гемороїдального вузла, при цьому вузол синіє, та стає хворобливий на дотик. Якщо вузол починає чорніти - значить в ньому почалися некротичні процеси.
Ознаки хронічного геморою:
- Періодична кровотеча з анального отвору, яка з'являється зазвичай під час дефекації.
- Відчуття сверблячки в області заднього проходу,
- Періодичне випадання гемороїдального вузла або вузлів. Найчастіше це відбувається в момент дефекації.
Також при хронічному геморої може виділятися невелика кількість слизу з заднього проходу.
Це захворювання не несе смертельної загрози життю, але є дуже неприємною проблемою. Тому при появі характерних ознак геморою, потрібно якомога швидше звертатися за допомогою до лікаря та починати лікування.
Діагностика геморою
Лікар проведе проктологічний огляд з пальцевим дослідженням прямої кишки. Також може призначатися ректороманоскопія, ректальне УЗД. У деяких випадках призначається колоноскопія або іригоскопія.
Дуже важливо точно визначити патологію, тому що симптоматику, схожу з гемороєм можуть давати деякі інші захворювання, наприклад, рак прямої кишки.
Лікування геморою
Боротися з гемороєм можна консервативними та хірургічними методами.
На ранніх стадіях хвороби зазвичай застосовують консервативні методи лікування. Як правило при геморої рекомендується комплексний підхід. Призначається дієта з обмеженням гострих, перчених, смажених страв, збільшенням кількості рідини та клітковини. Це дозволить нормалізувати випорожнення та розм'якшити калові маси, уникнути запорів. Рекомендується змінити спосіб життя, більше рухатися, менше сидіти, але при цьому потрібно уникати надмірних фізичних навантажень.
Також лікар призначає медикаментозне лікування. Це можуть бути ліки, які мають флеботропну дію, свічки та мазі, які надають протизапальну та знеболювальну дію, ванночки з фітопрепаратами. При частих кровотечах також прописуються гемостатики.
Також можливе порекомендувати видалення гемороїдальних вузлів. Можуть застосовуватися мініінвазивні методи: радіохвильове або лазерне видалення, склеротерапія. Можуть призначатися й традиційні хірургічні операції з видалення гемороїдальних вузлів. Вибрати оптимальний метод лікування геморою вам допоможе лікар.