Для лікування ГІПЕРСОМНІЯ:
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
ГІПЕРСОМНІЯ
Гіперсомнія
Гіперсомнія (патологічна сонливість) – це стан, при якому у людини відчувається постійна сонливість, і при цьому тривалість сну протягом доби понад 10 годин. Виникають складнощі з ранковим пробудженням, часто після пробудження досить тривалий час залишається стан «сп'яніння сном», днем зберігається сонний стан, який не проходить після денного сну.
Гіперсомнію слід відрізняти від випадків, коли нічне безсоння або просто недосип провокують денну сонливість.
Причини виникнення гіперсомнії
Серед причин гіперсомнії слід вказати:
- Вживання ряду лікарських препаратів, наприклад, транквілізаторів, нейролептиків, антигістамінних та ін.
- Порушення ЦНС в результаті травм, інфекційних захворювань, наприклад, менінгіту, судинних порушень, таких як геморагічний або ішемічний інсульти.
- Емоційні потрясіння, сильний стрес.
- Порушення дихання під час сну, які супроводжуються гіпоксією мозку.
- Психічні розлади, наприклад, неврастенія або шизофренія.
- Пухлини, гематоми головного мозку.
- Соматичні захворювання. Такі, як цукровий діабет, серцева недостатність, цироз печінки, хронічна ниркова недостатність.
- Гормональні порушення.
У деяких випадках, причини появи гіперсомнії встановити не вдається. Тоді гіперсомнія має назву ідіопатичної.
Симптоми гіперсомнії
Головна ознака гіперсомнії – постійна денна сонливість попри тривалий нічний сон. При цьому нічний сон може становити 12-14 і більше годин. Вранці зазвичай спостерігається важке пробудження, загальмованість.
Денна сонливість може бути постійною або виникати нападами. І навіть денний сон не допомагає і не дає відчуття бадьорості. Все це негативно впливає на працездатність.
Можлива нарколепсична гіперсомнія – коли людина несподівано засинає в будь-якій позі і будь-якому місці.
Також виділяють психопатичну гіперсомнію. У цьому випадку після сильного стресу і психотравми людина може заснути на кілька днів. При цьому якщо зробити енцефалограму, то вона покаже режим неспання.
Посттравматична гіперсомнія – виникає на тлі перенесених травм.
Якщо людина спить більше як добу, говорять про летаргічний сон.
Діагностика гіперсомнії
Діагностикою та лікуванням гіперсомнії зазвичай займається невролог. Обстеження при підозрі на гіперсомнію включає:
- Спеціальні тести, наприклад, застосування стенфордської шкали сонливості,
- Електрополіграфію або полісомнографію,
- Комп'ютерну томографію головного мозку.
Також можуть призначатися інші методи діагностики, проводитися консультації з різними лікарями, наприклад, з ендокринологом, кардіологом.
Дуже важливо з'ясувати, чи не є підвищена сонливість симптомом іншого захворювання.
Лікування гіперсомнії
Лікування гіперсомнії передбачає в першу чергу з'ясування причин її появи. Якщо сонливість виникла на тлі якогось захворювання, то лікувати потрібно безпосередньо його.
В разі, коли гіперсомнія розвивається самостійно, для її терапії застосовують ряд медикаментів, рекомендується скорегувати режим життя. Рекомендується уникати безсонних ночей, дотримуватися режиму сну і неспання, не спати в ночі більш ніж 9 годин. Додати короткий денний сон - близько 45 хвилин.
Бажано звести до мінімуму вживання алкоголю, не переїдати на ніч, оздоровити свій раціон, виключивши надмірно важку їжу.
З медикаментів можуть призначатися стимулюючі препарати, антидепресанти. Також застосовується фізіотерапія. Підбирати оптимальну тактику лікування, призначати препарати і їх дозування повинен лікар.