Кардіосклероз – це захворювання серця, при якому в серцевому м'язі надмірно розростається сполучна тканина. Нормальні м'язові клітини серця відмирають, на їх місці утворюються рубці, клапани деформуються - все це призводить до погіршення скорочувальної здатності серцевого м'яза. Кардіосклероз здатний призвести до серцевої недостатності, предсердно-шлуночкових блокад, шлуночкової тахікардії та інших станів, які несуть загрозу життю людини.
Причини виникнення кардіосклерозу
Визначають три основні причини розвитку кардіосклерозу:
- Звуження судин, що постачають кров у серце.
- Запальні процеси, які відбуваються в серцевому м'язі (міокардити).
- Розтягування стінок серця - дистрофії міокарду.
Серед факторів, які сприяють появі кардіосклерозу:
- тривале куріння,
- високий рівень стресів,
- сидячий образ життя,
- систематичне переїдання та ожиріння,
- незбалансоване харчування зі значним недоліком білків та вітамінів,
- зловживання алкоголем,
- фізичні перевантаження,
- спадкова схильність.
Види кардіосклерозу
Кардіосклероз поділяють на вогнищевий і дифузний. Вогнищевий виникає локально в певній зоні, дифузний розосереджений в серце.
Крім того, виділяють кілька видів кардіосклерозу в залежності від причин його появи.
- Постінфарктний кардіосклероз. З'являється у випадках, коли ішемічна хвороба стає критичною та розвивається інфаркт серця. Через кілька місяців на місці інфаркту утворюються рубці сполучної тканини. В цьому випадку зазвичай виникає вогнищевий кардіосклероз.
- Атеросклеротичний кардіосклероз. Виникає на тлі атеросклерозу коронарних артерій, що призводить до різкого зниження кровопостачання серцевого м'яза. Атеросклеротичний кардіосклероз має дифузний характер.
- Постміокардітичний кардіосклероз. Його провокують запальні процеси в міокарді. Також має дифузний характер.
- Вроджений кардіосклероз. Виявляється при ряді спадкових хвороб.
Симптоми кардіосклерозу
Досить часто кардіосклероз не дає будь-яких симптомів. Однак можуть виникати ознаки серцевої недостатності, різні аритмії. Чим більше площа ураження серця, тим більша ймовірність появи симптоматики, що вказує на проблеми з серцем. Серед таких симптомів:
- задишка при фізичних навантаженнях,
- хворобливі відчуття в області серця,
- аритмії,
- набряки.
Якщо кардіосклероз прогресує, то з часом також буде посилюватися серцева недостатність, з'являтися шлуночкові тахікардії, виникати аневризми, при розриві яких може наступити смерть.
Діагностика кардіосклерозу
Основні діагностичні методи, які допомагають визначити наявність кардіосклерозу:
- електрокардіограма,
- ЕХО серця,
- МРТ серця.
Можуть також призначатися динамічне ЕКГ, коронарографія та інші додаткові методи діагностики.
Лікування кардіосклерозу
Лікування кардіосклерозу підбирається в залежності від типу патології та причин її виникнення. Кардіолог підбирає комплексне лікування з урахуванням супутніх захворювань: ішемічної хвороби серця, аритмій, атеросклерозу і т. ін. Основна мета терапії - прибрати ознаки серцевої недостатності, забезпечити нормальну роботу серця і відновити гарне самопочуття.
Тактика лікування також включає корекцію харчування (зменшення солі, жирної їжі в меню), а також способу життя, застосування лікувальної фізкультури.
Може рекомендуватися хірургічне лікування при виникненні аневризми, вживлення кардіостимулятора при деяких видах аритмії.