Хлоазма - це порушення пігментації шкіри, при якому утворюється світло-коричнева, коричнева або бура пляма на шкірі. Такі плями мають чіткі межі та найчастіше розташовані на обличчі.
Хлоазма частіше зустрічається у жінок (у 90% випадків) і є одним з найпоширеніших порушень пігментації шкіри. Цей косметичний дефект не становить будь-якої небезпеки для здоров'я. Проте в деяких випадках він «заважає» жити та створює відчуття психологічного дискомфорту.
Причини виникнення хлоазми
Хлоазма утворюється внаслідок підвищеного відкладення меланіну у певних ділянках епідермісу та розташованої під ним дерми. Іншими словами, це набута пігментна пляма. Зараз точні причини, через які починає розвиватися хлоазма, залишаються нез'ясованими. Однак як основні потенційні причини вказуються ендокринні порушення та порушення обміну речовин. Підтвердженням цього є те, що хлоазму найчастіше реєструють при:
- вагітності,
- хворобах печінки (наприклад, при цирозі, гепатитах),
- ряді гінекологічних запальних захворювань у жінок (наприклад, ендометрит, аднексит),
- використання жінками оральних контрацептивів.
Спровокувати розвиток хлоазми також може:
- надмірна дія ультрафіолету,
- використання ряду косметичних засобів із вмістом певних речовин.
Симптоми хлоазми
Характерною ознакою хлоазми є пігментація певної ділянки шкіри, яка має чіткі краї та знаходиться врівень з навколишньою шкірою. Колір пігментної плями може коливатися від світло-коричневого до темно-коричневого та буро-коричневого. Розмір може бути від невеликого (кілька сантиметрів) до значного. Вони можуть бути одиничними або множинними.
Розташовуються хлоазми найчастіше на обличчі: на лобі, щоках, носі. Рідше вони можуть виникати на грудях, животі, стегнах.
Жодних неприємних відчуттів при хлоазмі не виникає. Єдина неприємність, яку може надати цей тип пігментації шкіри – естетичного характеру. Якщо пігментна пляма з'являється на якомусь видному місці – це може спричинити переживання та створювати психологічний дискомфорт.
Діагностика хлоазми
Діагностувати хлоазму може лікар-дерматолог. Зазвичай для цього достатньо огляду. Але можуть також призначатися сіаскопія та дерматоскопія. Також, щоб визначити чинники, що спровокували утворення пігментних плям, можуть призначатися додаткові обстеження, наприклад, УЗД печінки, гінекологічна діагностика тощо.
Лікування хлоазми
Якщо виявлено якісь гормональні чи метаболічні порушення в організмі, то потрібно насамперед нормалізувати стан у цих сферах. З самою ж хлоазмой борються переважно за допомогою косметологічних засобів, дія яких спрямована на зниження інтенсивності забарвлення пігментної плями.
В першу чергу тим, у кого є хлоазма, потрібно уникати активного сонця і користуватися кремами з високим ступенем УФ-захисту.
Для лікування хлоазми використовується лікувальна косметика, що містить речовини, які зменшують синтез пігменту, креми, що відбілюють шкіру.
Крім того, хороший ефект дає застосування хімічного пілінгу, лазерного пілінгу, фототерапія, кріомасаж. Також з хлоазмою можна боротися за допомогою мезотерапії, коли під шкіру в області пігментної плями вводяться спеціальні коктейлі, які відбілюють шкіру.
Не рекомендується лікувати хлоазму під час вагітності. По-перше, лікування може надавати несприятливий вплив на дитину, а по-друге, часто хлоазма проходить сама після пологів.