Контузія – це загальне ураження організму або його великих ділянок у той час, коли створюється різкий механічний вплив. Безпосередньо після отримання контузії людина, зазвичай, втрачає свідомість: у легких випадках на короткий час, у тяжких – на більш тривалий час (від кількох діб до кількох місяців). Іноді контужений може впасти в кому.
Після контузії можуть виникати нудота, втрата слуху, зору, мови. Згодом симптоми минають і людина відновлюється повністю або частково. Також у результаті контузії можуть розвинутися важкі психічні порушення, людина може тривалий час відчувати підвищену стомлюваність, дратівливість, погане самопочуття.
Причини
Однією з найчастіших причин контузії є перебування людини у районі вибуху. З вибухами досить часто люди стикаються під час військових дій, тому контузію також називають снарядним шоком. Також контузія може стати наслідком впливу звукової хвилі, падіння на воду з великої висоти. При різкій зміні тиску навколишнього середовища контузію також називають барометричним шоком.
Контузія може бути загальною або може спостерігатися контузія якогось конкретного органу: контузія головного мозку, контузія ока.
Симптоми контузії
Симптоми багато в чому залежать від тяжкості контузії і від того, який орган сильніше зазнав патологічного впливу.
При легкому ступені впливу людина зазвичай втрачає свідомість на час до 10 хвилин. Потім, після того, як вона приходить до тями, з'являються нудота, головний біль, запаморочення, слабкість, втрата слуху, зору, амнезія (людина не пам'ятає, що саме з нею трапилося під час контузії), порушення в роботі серця.
В разі тяжкої форми контузії може бути тривала втрата свідомості, тяжкі порушення у роботі різних органів, параліч, порушення мови та слуху, крововилив. До контузії також часто приєднуються додаткові ушкодження, наприклад, забої, переломи кісток, розриви органів.
Досить часто виникає контузія ока. В цьому випадку можуть з’являтися такі симптоми: погіршення зору, помутніння очей, ерозії рогівки, крововилив. У важких випадках при контузії очей може відбуватися розрив сфінктера ока та розрив склери очей.
Залежно від тяжкості контузії її наслідки можуть проходити досить швидко або зберігатися тривалий час. А в деяких випадках певні порушення залишаються на все життя.
Лікування
При контузії найчастіше потрібна термінова медична допомога. Обсяг допомоги визначається з урахуванням тяжкості стану.
Перша допомога при контузії передбачає забезпечення постраждалому повного спокою та прикладання холоду на голову. Бажано, щоб людина лежала на боці, це дозволить при блюванні уникнути попадання блювоти в дихальні шляхи.
Коли приїжджає швидка допомога, лікар проводить огляд та з'ясовує, чи немає станів, що загрожують життю. Після того як усі життєво важливі показники проконтрольовані та стабілізовані, людині з контузією обов'язково забезпечується спокій та постільний режим, за легкої контузії на кілька днів, за важкої – на кілька тижнів.
Зазвичай призначаються препарати, які допоможуть підтримувати в нормі роботу серця та дихальної системи, заспокійливі, вітаміни, снодійні препарати та інші засоби, що дадуть необхідний лікувальний ефект.
Потім на стадії реабілітації призначається лікувальна фізкультура, за необхідності можуть проводитися заняття з логопедом та інші спеціальні заняття, спрямовані на те, щоб повністю повернути здоров'я людині після контузії.