Кропив'янка — досить поширене захворювання, яке проявляється характерними висипаннями на тілі. Висип при кропивниці з'являється практично миттєво, зазвичай вже через кілька хвилин після контакту з алергеном. Зворотний розвиток гострої кропив'янки займає кілька годин, хронічної — до доби.
Причини
Причиною розвитку кропив'янки є гіперчутливість організму до певних речовин і факторів, які в нормі не викликають аномальних реакцій і симптомів.
Спровокувати появу висипу можуть:
- побутова хімія;
- латекс;
- укуси комах;
- продукти харчування (мед, яйця, морепродукти);
- деякі ліки (антибіотики, НПЗЗ);
- стреси;
- фізичні фактори (холод, сонце, вода та ін.).
Слід зазначити, що в 90% випадків кропив'янка має невизначену етіологію, тобто її причина залишається невідомою.
Характер висипу
Для кропив'янки характерний висип у вигляді випуклих папул або пухирів. Зовні висипання нагадують опіки кропивою (звідси назва хвороби). Елементи висипу мають чіткі межі і червону чітко окреслену облямівку. Їх діаметр може коливатися від декількох міліметрів до десятків сантиметрів. Висипання викликають інтенсивний свербіж і дискомфорт. В деяких випадках у людини також може підвищуватися температура тіла.
Види кропив'янки
Залежно від тяжкості виділяють гостру і хронічну форми кропив'янки, а також набряк Квінке.
- Для гострої кропив'янки характерний швидкий розвиток і швидке зникнення симптомів. Висип на тілі залишається не довше кількох годин. Гостру кропивницю найчастіше провокує контакт з алергеном.
- Хронічна кропив'янка зазвичай загострюється під впливом зовнішніх факторів (холод, сонце). Її симптоми менш виражені і доставляють менше дискомфорту, але зберігаються набагато довше.
- Набряк Квінке є важкою формою кропив'янки. Для нього характерна яскраво виражена набряклість, яка може з'являтися на будь-якій частині тіла. Причиною набряку є різке підвищення проникності судин.
Діагностика і лікування
У більшості випадків розпізнати хворобу вдається на підставі її клінічної картини. Але якщо кропив'янка з'явилася вперше і встановити її причину неможливо, в діагностичних цілях можуть проводити алергопроби або фізичні провокаційні проби.
Найбільш ефективним в лікуванні кропив'янки є уникнення факторів, що провокують її розвиток. Якщо поява висипу викликана будь-якими продуктами харчування, хворому призначають елімінаційну дієти, яка виключає вживання алергену. Якщо висип з'являється на сонці або на холоді — людині рекомендують уникати інсоляцій і переохолоджень. При кропивниці фізичної напруги радять уникати інтенсивних фізичних навантажень.
При появі висипу у момент загострень можуть використовувати седативні і антигістамінні препарати, а також кортикостероїдні мазі та гелі. Ці засоби зменшують свербіж і полегшують самопочуття. У важких випадках хворим показано парентеральне введення кортикостероїдів, адреналіну або мезатону.