Кишкової колькою називають сильний біль в животі, пов'язаний зі скороченням стінок кишківника. Це не самостійне захворювання, а симптом, який вказує на порушення в роботі шлунково-кишкового тракту.
Спазми кишківника можуть повідомляти про тимчасові порушення в травленні на тлі неправильного харчування, але можуть також вказувати на захворювання шлунково-кишкового тракту, що вимагає термінового лікування.
Причини виникнення кишкової кольки
Спазми кишківника виникають при надмірному розтягуванні кишкової стінки, порушенні скорочень гладкої мускулатури кишківника, появі перешкод на шляху харчової грудки, подразненні нервів кишківника.
Провокувати спазми кишківника можуть:
- Хвороби шлунково-кишкового тракту. Кишкова колька може виникати на тлі гастриту, виразки, панкреатиту, хвороб печінки та жовчного міхура. В цьому випадку харчова грудка не проходить необхідну обробку в верхніх відділах шлунково-кишкового тракту та, потрапляючи в кишківник, провокує появу сильних болів й спастичні скорочення мускулатури.
- Неправильне харчування. Занадто гостра, жирна, смажена їжа в раціоні також може призвести до того, що процес травлення буде порушене та виникнуть спазми кишківника.
- Харчове отруєння. Вживання несвіжих, зіпсованих продуктів може призвести до харчового отруєння, одним із симптомів яких є спазм кишківника. При потраплянні в організм отрут та токсинів також може виникати кишкова колька.
- Інфекції вірусні, бактеріальні, грибкові при проникненні в кишківник також можуть провокувати кишкову кольку. Викликати кишкові спазми можуть стафілококи, сальмонела, кишкова паличка, холерний вібріон, ротавірус, аденовірус та інші інфекції.
- Глисти. Поселяючись в кишківнику, глисти можуть збиратися в клубки та заважати проходженню харчової грудки. Крім того, вони виділяють токсини, які подразнюють нервові закінчення, викликають біль та спазм.
- Непрохідність кишківника. Небезпечний стан, який може виникати при надмірному скупченні калових мас та порушенні перистальтики кишківника. Також непрохідність може виникати при пухлинах кишківника.
- Стреси. Сильний біль в області кишківника може виникати на тлі сильного стресу. В цьому випадку порушення моторики кишківника відбувається «на нервовому ґрунті» й це викликає біль та спазм.
Симптоми кишкової кольки
Для кишкової кольки характерні сильні спастичні болі в животі. Біль може віддавати в спину, в пах, розливатися по всій черевній порожнині. Також можливі здуття живота, нудота, блювота, пронос або запор. У деяких випадках можливе підвищення температури.
Виділяють кілька типів кишкової кольки, які трохи відрізняються за симптоматикою:
- Апендикулярна колька. Біль з'являється в нижній правій частині живота, характерна при розвитку гострого апендициту.
- Ректальна колька. Біль локалізується в області прямої кишки.
- Судинна колька. З'являється при недостатньому кровопостачанні кишківника. Виникає при поліпах, спайках, пухлинах. У цьому випадку спочатку з'являються ниючі болі, які посилюються з часом.
- Свинцева колька. Виникає при отруєнні свинцем. Додаткові симптоми: напруга передньої черевної стінки, лихоманка, кровоточивість ясен.
Діагностика та лікування кишкової кольки
Точно діагностувати стан та знайти причини кишкових спазмів вам допоможуть терапевт або гастроентеролог.
Обстеження може включати: УЗД черевної порожнини, лабораторні аналізи крові і сечі, контрастний рентген кишківника, КТ, колоноскопію та інші діагностичні методи.
Після встановлення точного діагнозу призначається лікування. Для лікування захворювань, які провокують такий больовий синдром, застосовують медикаментозну терапію, дієтотерапію, хірургічне лікування.
Як правило, кишкова колька вимагає термінової медичної допомоги. Дуже важливо виключити гострі стани, такі як гострий апендицит, перитоніт. Якщо лікарі визначають, що термінового хірургічного втручання не потрібно, призначається консервативне лікування захворювання, що провокує біль.
Якщо спазми кишківника виникають періодично на тлі харчування без серйозних патологій органів шлунково-кишкового тракту, рекомендується знімати біль спазмолітиками та знеболювальними, коригувати дієту, виключати гострі жирні, важкі страви з раціону.