Оніхогрифоз або пташиний кіготь – захворювання, при якому патологічно змінюється нігтьова пластина, яка стає надмірно потовщеною та деформованою. Ця хвороба частіше вражає нігті на ногах. Зазвичай зустрічається у літніх людей.
Хвороба може викликати дискомфортні відчуття, а також є естетичним дефектом. Лікуванням оніхогрифозу займаються дерматолог або подолог.
Причини виникнення оніхогрифозу
Точні причини виникнення оніхогрифозу досі не виявлено. Вважається, що дефект нігтьової пластини виникає під впливом ряду зовнішніх та внутрішніх чинників.
Серед чинників, які сприяють виникненню цієї патології називають:
- травми, що зачіпають нігтьову пластину,
- занадто тісне взуття, що тисне на ніготь,
- обмороження ніг,
- порушення кровопостачання пальців ніг,
- варикозне захворювання вен,
- ендокринні порушення,
- спадкову схильність,
- псоріаз нігтів,
- грибкові хвороби нігтів,
- неправильну обробку нігтьової пластини,
- імунні порушення,
- цукровий діабет,
- сифіліс,
- кератози.
Симптоми оніхогрифозу
Існує ряд характерних симптомів оніхогрифозу:
- Зміна зовнішнього вигляду та кольору нігтя – він стає жовто-коричневим або навіть чорним.
- Потовщення нігтя.
- Нігтьова пластина надмірно виступає над нігтьових ложем.
- Виникає кривина при зростанні нігтя, він стає схожий з кігтем птаха.
- З'являються дискомфорт та больові відчуття під час ходьби.
- Нігтьова пластинка стає надмірно жорсткою та її важко обрізати.
Симптоматика дещо відрізняється в залежності від стадії захворювання. На ранній стадії з'являється невелике потовщення та викривлення нігтя, він набуває жовтуватого відтінку.
На більш пізніх етапах ніготь перекручується, набуває зовнішнього вигляду «пташиного кігтя», з'являються дискомфортні відчуття.
Діагностика оніхогрифозу
Для діагностики та лікування оніхогрифозу треба звернутися за допомогою до лікаря. Спеціаліст огляне ніготь та призначить необхідні діагностичні дослідження. Важливо з'ясувати причини, які привели до виникнення захворювання та виявити супутні захворювання, які могли спровокувати появу цієї патології.
Зазвичай при підозрі на оніхогрифоз роблять аналізи крові на цукор (щоб перевірити, чи не присутній цукровий діабет), аналіз крові на сифіліс.
Також робиться мікроскопія зішкребу, щоб перевірити, чи не присутні грибкові захворювання нігтів.
Може знадобитися консультація ендокринолога, імунолога.
Якщо навколо нігтя розвинувся запальний процес, то може знадобитися аналіз на бактерію, яка провокує запалення з визначенням антибіотика, який дозволить ефективно з нею боротися.
Лікування оніхогрифозу
Лікування оніхогрифозу може включати ряд методів. Зазвичай призначається місцева терапія, за допомогою якої досягають пом'якшення та зменшення товщини нігтьової пластини.
Ніготь розпарюють, а потім накладають кератолітичний пластир, можуть також застосовувати спеціальні розм'якшуючи мазі, оніхолізін. Застосування цих засобів дає можливість частково розм'якшити ніготь та зішкребти його частину. Звичайно потрібно 3-5 процедур, щоб усунути надмірну товщину нігтя.
Також призначаються мазі з желатином, вітаміном A, іхтіолом та ретинолом.
Крім того, можуть призначатися всередину витамінно-мінеральні комплекси, ретинол і токоферол, які приймаються курсами по декілька місяців.
У важких випадках може проводиться видалення нігтьової пластини, але якщо оніхогрифоз вражає нігті рук, то хірургічних методів намагаються уникати.
Чим раніше буде розпочато лікування, тим легше буде взяти проблему з деформацією нігтьової пластини під контроль та уникнути неприємних проявів даної патології.