Найпоширенішою формою отиту є гострий середній отит. Патологія зачіпає середнє вухо, частіше діагностується в дитячому віці, але може виникати і у дорослих. Хвороба супроводжується больовими відчуттями в вусі, здатна викликати зниження слуху, може давати небезпечні ускладнення, такі як менінгіт, мастоїдит, абсцес мозку.
Причини виникнення гострого середнього отиту
Отит середнього вуха виникає при попаданні та активному розмноженні в середньому вусі інфекції. Збудниками патології можуть виступати бактерії, віруси, грибки. Найчастіше збудником є стрептококи.
Проникнути в середнє вухо патогенні мікроорганізми можуть різними шляхами:
- Турбогенний шлях. Інфекція проникає через слухову трубу. Спровокувати отит можуть ларингіти, фарингіти, тонзиліти та інші захворювання носоглотки запального характеру.
- Транстімпанальний шлях. В цьому випадку бактерії проникають через пошкоджену барабанну перетинку. Таке можливо при травмах або коли у вухо потрапляє чужорідне тіло.
- Гематогенний шлях. Інфекція може попасти у вухо з кров'ю. Таке можливо, наприклад, при таких інфекціях як грип, кір, туберкульоз.
До чинників, що провокують появу хвороби, можна віднести переохолодження, зниження загального імунітету.
Симптоми гострого середнього отиту
Характерна симптоматика патології:
- Біль в області вуха, може бути ниючий або сильний, наростаючий, здатний іррадіювати в область скроні, в зуби.
- Відчуття пробки у вусі,
- Шум у вусі,
- Збільшення температури до 39 градусів,
- Погіршення слуху.
Гострий середній отит розділяють на три стадії, і для кожної характерні свої прояви. На першій стадії виникають сильний біль, підіймається температура. На другій стадії відбувається розрив барабанної перетинки та звідти починає витікати гнійний вміст. На третій стадії припиняється течія гною, отвір в барабанної перетинки зарубцьовується, спостерігається поступове поліпшення слуху та відновлення здоров'я.
Перебіг середнього отиту може бути гострим з бурхливою симптоматикою або проходити більш м'яко. У другому випадку симптоми можуть проявлятися слабше, розриву барабанної перетинки та виділення гною може не спостерігатися.
У важких випадках в разі дуже гострого перебігу, якщо при цьому не відбувається розриву барабанної перетинки, гнійні процеси можуть поширитися на сусідні тканини та призвести до ускладнень, наприклад, таких як мастоїдит, ураження лицьового нерва, менінгіт, енцефаліт, абсцес мозку. Іноді середній отит може переходити в хронічну форму, приводити до тривалого погіршення слуху, проявлятися періодичними рецидивами хвороби.
Для того, щоб не допустити виникнення ускладнень або хронізації захворювання, необхідно своєчасно лікувати хворобу.
Діагностика гострого середнього отиту
Діагностикою та лікуванням патології вух займається отоларинголог. Зазвичай в разі підозри на отит середнього вуха проводяться такі обстеження:
- отоскопія,
- аудіометрія та інші дослідження слуху,
- КТ або рентген голови (в разі підозри на розвиток ускладнень).
Для того, щоб визначити інфекцію-збудника, роблять аналіз ексудату.
Лікування гострого середнього отиту
Для усунення болю застосовуються спеціальні болезаспокійливі краплі, нестероїдні протизапальні препарати. Також можуть призначатися антигістамінні та судинозвужувальні краплі. Якщо збудник захворювання бактерія, то для лікування гострого отиту середнього вуха застосовуються антибіотики. Лікар може призначити промивання вуха антибіотиками та глюкокортикостероїдами.
Може виникнути необхідність в проколюванні барабанної перетинки, щоб дозволити витікати гною. Можливе застосування фізіотерапії.
Отит – досить серйозне захворювання, яке потрібно лікувати під контролем лікаря. Це допоможе швидко позбутися від запального процесу в середньому вусі та не допустити розвитку ускладнень.