Отит – це запальне захворювання вуха. Найчастіше зустрічається у дітей. Головний симптом отиту – больові відчуття в області вуха.
Ця патологія є однією з найпоширеніших причин втрати слуху. Також отит може викликати ряд інших небезпечних ускладнень. Тому при перших ознаках отиту необхідно починати його лікування. Призначати терапію та стежити за станом обов'язково повинен лікар.
Причини розвитку отиту
Найчастіше отит виникає на тлі респіраторних захворювань, коли відбувається набряк євстахієвих труб (вони з'єднують горло та середнє вухо). Це провокує скупчення рідини в середньому вусі, що створює сприятливі умови для розмноження вірусів та бактерій. Найчастіше отит виникає при активізації пневмококів, стафілококів, гемофільної палички, але його також можуть викликати й інші бактерії та віруси.
У дітей євстахієві труби більш короткі та прямі, ніж у дорослих, і це підвищує ризик розвитку отиту саме в дитячому віці.
Види отиту
Отит класифікуютьз урахуванняммісця ураження вуха на: зовнішній, внутрішній та середній. Найбільш часто зустрічається середній отит або отит середнього вуха.
За характером перебігу отит ділять на гнійний та катаральний. Також запалення вуха може бути гострим або хронічним.
Симптоми отиту
Симптоматика може дещо відрізнятися в залежності від того, яка саме форма отиту виникла. До найбільш поширених симптомів можна віднести:
- біль у вусі, може бути ниючим або гострим, стріляючим, може підсилюватися до вечора,
- підвищення температури тіла,
- слабкість, погіршення апетиту, загальне погане самопочуття,
- гнійні виділення.
Гнійні виділення можуть з'являтися через кілька днів після виникнення больових відчуттів в області вуха. Це відбувається, якщо гній проривається через барабанну перетинку. Однак якщо гній не виходить, то він може провокувати розвиток внутрішньочерепних запальних процесів. В такому випадку є ризик розвитку менінгіту, абсцесу мозку – смертельно небезпечних станів. Також до ускладнень отиту відносять глухоту, парез лицьового нерву, мастоїдит.
Для того, щоб уникнути розвитку ускладнень та якомога швидше позбутися від болю та інших неприємних симптомів, в разі появи перших ознак отиту, потрібно негайно звертатися до лікаря.
Діагностика отиту
Діагностикою та лікуванням отиту займається лікар-отоларинголог.
- Для діагностики отиту застосовується отоскопія – огляд зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки.
- Робиться аналіз крові, щоб встановити наявність запалення, подивитися на показники ШОЕ, лейкоцитарну формулу,
- Береться аналіз гнійного вмісту вуха та проводиться бактеріологічне дослідження.
- Також може призначатися рентген або КТ внутрішнього вуха. Вони дозволяють побачити стан внутрішніх структур вуха.
Після того як діагностика проведена і точний діагноз поставлений, лікар призначає лікування.
Лікування отиту
Лікування отиту включає медикаментозну терапію, прогріваючи процедури.
Призначаються знеболювальні, антибактеріальні та протизапальні препарати. Можуть також застосовуватися жарознижувальні засоби, імуномодулюючі препарати та вітаміни.
Прогрівання та компреси, що прогрівають можна робити тільки на перших стадіях хвороби до появи гнійних виділень.
Можуть призначатися промивання вуха антисептиками та протизапальними засобами. Застосовуються також методи фізіотерапії.
У деяких випадках рекомендується хірургічне лікування. Парацентез – це спеціальна хірургічна процедура, під час якої робиться прокол в барабанній перетинці, що дозволяє дати можливість гною витекти назовні та уникнути виникнення ускладнень.
Лікування отиту обов'язково повинно проходити під наглядом лікаря. Всі лікарські препарати та процедури повинен призначати лікар.