Печінкова колька – це одна з ознак жовчнокам'яної хвороби та інших запальних захворювань шлунково-кишкового тракту. Для неї характерний сильний, різкий, нападоподібний біль в області правого підребер'я, який виникає через порушення відтоку жовчі по жовчовивідних протоках. Через утруднене просування по протоках жовч викликає скорочення м'язів протоків і жовчного міхура, що викликає дуже сильні больові відчуття.
Симптоми печінкової кольки
Ознаки кольки наступні:
- сильні, раптові напади різкого болю в області правого підребер'я;
- напади найчастіше відбуваються вночі;
- біль зачіпає область правої лопатки, живота з правого боку, правого плеча;
- напади блювоти, після яких легше не стає;
- збліднення, пожовтіння шкіри;
- підвищення температури тіла;
- здуття живота;
- світлий колір калу;
- темний колір сечі.
Напади печінкової кольки за своєю інтенсивністю порівнюють з болем під час переймів під час пологів. Вони можуть тривати від декількох хвилин до навіть декількох годин, приносячи страждання людині.
Причини печінкової кольки
Найчастіше така симптоматика виникає на тлі загострення жовчнокам'яної хвороби. Біль може викликати:
- рух піску по жовчних протоках;
- камені в жовчному міхурові та протоках, їх переміщення;
- слизові пробки як наслідок холециститу (запалення жовчного міхура).
Фактори, які сприяють появі болю, такі:
- прийом надмірно жирної, гострої, кислої, солоної їжі;
- сильна стресова ситуація;
- занадто інтенсивні фізичні навантаження.
Що робити при нападі?
При появі больових відчуттів в області правого підребер'я рекомендується звертатися за консультацією до лікаря. Адже причин цього симптому може бути дуже багато, і деякі з них – небезпечні для здоров'я і життя.
При гострому болю потрібно викликати швидку медичну допомогу. Якщо є впевненість в тому, що біль ніяк не пов'язаний із запаленням апендициту, можна випити спазмолітик, поки лікарі знаходяться в дорозі.
Обов'язкового звернення за медичною допомогою вимагає напад кольки, який не минає через 1-2 години після появи больових відчуттів. Це може вказувати на напад гострого холециститу, який потрібно лікувати тільки в умовах стаціонару. Якщо зволікати з викликом медиків, гострий холецистит може перейти в жовчний перитоніт, що вкрай небезпечно для життя.
Якщо кольку хворий переніс вдома, після завершення її симптомів обов'язково потрібно звернутися до лікаря, щоб дізнатися про причину болю. Пацієнту показане УЗД органів черевної порожнини, яке найкраще проводити натщесерце.
Якщо випадок печінкової кольки був хоча б раз, хворому рекомендовано дотримуватися дієти. Після нападу суворої дієти потрібно дотримуватися мінімум 2 тижні. Не можна вживати жирну їжу, маринади, копчені, гострі, кислі страви. Щоб розріджувати жовч, за день потрібно випивати до 2 літрів чистої питної води.
Чого не можна робити під час нападу?
Під час нападу категорично не рекомендується:
- пересуватися, часто змінювати положення тіла;
- масажувати місце, де болить;
- прикладати теплу грілку до місця болю, це може викликати набряк жовчного міхура;
- їсти і пити, тому що ці дії посилять виділення жовчі.
Профілактика печінкової кольки
Методи профілактики печінкової кольки – це попередження розвитку жовчнокам'яної хвороби, холециститу та інших хвороб шлунково-кишкового тракту. Для цього потрібно:
- правильно, збалансовано харчуватися;
- вести фізично активний спосіб життя;
- контролювати масу тіла;
- контролювати рівень холестерину в крові.
Печінкова колька може бути симптомом небезпечного захворювання. Тому після закінчення нападу необхідне обстеження хворого у лікаря. Діагностика допоможе виявити причини даної симптоматики і розробити стратегію подальших дій щодо запобігання кольки в майбутньому.