Подагра – це захворювання обміну речовин, яке супроводжується підвищенням концентрації сечової кислоти в крові з наступним відкладенням солей цієї кислоти в організмі. Ця досить поширена хвороба, яку також називають подагричний артрит, частіше розвивається у чоловіків.
Подагра характеризується появою специфічних шишкоподібних утворень навколо суглобів, сильними болями, погіршенням рухливості уражених місць. Найчастіше вражаються суглоби стоп, але можуть вражатися і ліктьові, колінні та інші суглоби.
Причини розвитку подагри
Безпосередньою причиною розвитку подагри є порушення обміну сечової кислоти, при якому підвищується рівень цієї речовини в крові. Це може відбуватися, коли утворюється надто багато сечової кислоти, або ж коли порушено її своєчасне виведення з організму.
Призвести до порушення обміну сечової кислоти в організмі можуть:
- Порушення роботи нирок. У нормі людський організм здатний позбутися від надлишку сечової кислоти за допомогою нирок. Якщо їх видільна функція порушується, тоді в крові підіймається концентрація сечової кислоти.
- Підвищене надходження сечової кислоти в кровотік. Може спостерігатися при раціоні надмірно багатому пуриновими основами (вживання великої кількості м'ясної їжі, бобових, алкоголю).
- Збільшення виробництва пуринових основ. При деяких захворюваннях.
Провокувати розвиток подагри може регулярне переїдання, недолік кальцію в раціоні, нестача вітаміну С, вживання деяких лікарських засобів, ряд захворювань. Також підвищує шанси на розвиток подагричного артриту спадкова схильність.
Симптоми подагри
До характерних симптомів подагри можна віднести:
- Збільшення суглоба, його почервоніння та набряклість.
- Біль в області суглоба. Біль може бути досить сильним, нападоподібним.
- Погіршення рухливості суглоба.
- Створення подагричних вузликів (тофусів).
Розвиток подагри відбувається в три етапи. На першому етапі в крові підвищується рівень сечовини, але ніяких симптомів ще не з'являється.
Для другій стадії характерна поява нападів подагри з гострим болем в ураженому суглобі, набряком та порушенням рухливості кісткового з'єднання. Вони, зазвичай, виникають вночі і можуть тривати від кількох годин до кількох діб. При цьому може підвищуватися температура, прискорюватися пульс, підвищуватися пітливість. Потім настає безсимптомний період, який триває в середньому кілька місяців. Новий напад може бути спровокований багатою пуринами їжею, алкоголем, травмою, переохолодженням.
Наступна стадія – хронічні подагричні відкладення в суглобах. Виникають деформації суглобових тканин, формуються подагричні вузлики (тофуси), які можуть розташовуватися на вушних раковинах, в підшкірній клітковині передпліч, ліктів, пальців рук, стоп, гомілок, стегон. Порушуються функції уражених місць пгодагрою, втрачається працездатність.
Крім того, підвищення концентрації сечової кислоти призводить до розвитку нефропатії, ниркової недостатності, сечокам'яної хвороби.
Діагностика подагри
Діагностика подагричного артриту включає:
- загальний аналіз крові і сечі,
- біохімію крові з визначенням концентрації сечової кислоти,
- пункцію суглоба та аналіз синовіальної рідини суглоба,
- УЗД суглобів,
- МРТ суглобів,
- УЗД і МРТ нирок.
Лікування подагри
Головне завдання при лікуванні подагри – нормалізація концентрації сечової кислоти в крові і зменшення кристалічних відкладень її солей. Для цього застосовуються медикаментозні та немедикаментозні методи.
В першу чергу рекомендується дієта, яка передбачає виключення м'ясних та рибних бульйонів, печінки, м'ясних продуктів, алкоголю і обмеження ряду інших продуктів.
Для купірування нападів подагри призначають нестероїдні протизапальні засоби, препарати на основі колхіцину, глюкокортикоїди. Застосовується місцеве лікування мазями та гелями, у суглоб вводять глюкокортикостероїди.
Призначаються також препарати, які виводять з організму сечову кислоту та засоби, які пригнічують її виробництво.
Своєчасно розпочате та правильно підібране лікування дозволяє взяти захворювання під контроль, уникнути подальших нападів подагри і нормалізувати рівень сечовини в крові.