Замовлення
Замовлення
Обране
Обране
star_on

Для лікування ПОВЕРХНЕВІ РАНИ:

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

ПОВЕРХНЕВІ РАНИ

Втомилися від неприємних симптомів?

Поверхневі рани

Поверхневими ранами називають поширений вид ушкоджень, які характеризуються порушенням цілісності шкірних покривів чи слизових оболонок (а іноді і більш глибоких тканин) на всю їх товщину. На відміну від глибоких і проникаючих, при поверхневих ранах кровоносні судини, сухожилля, м'язи, нерви і кістки залишаються цілими, а анатомічні порожнини тіла (черевна, грудна, суглобові) — інтактними.

Причини

У більшості випадків причиною утворення поверхневих ран є механічний всплив. Це може бути укус тварини, розсічення тканин колючим або ріжучим предметом, їх розрив внаслідок перерозтягнення, забій від удару тупим предметом і т.д.

Залежно від характеру травмуючого предмета і механізму нанесення травми поверхневі рани бувають:

  • різаними;
  • колотими;
  • колото-різаними;
  • рваними;
  • укушеними;
  • забитими;
  • розчавленими і т.д.

Практично всі рани, отримані при випадковій травмі, є забрудненими. Це означає, що в них присутні патогенні мікроорганізми, які можуть викликати розвиток інфекційного процесу. У разі неналежної обробки і відсутності лікування такі рани можуть ставати зараженими і викликати серйозні ускладнення у потерпілого.

Симптоми

Зовнішні прояви ран багато в чому залежать від їх розміру, глибини і характеру травмуючого фактора. Якщо невеликі пошкодження можуть протікати дуже легко, не доставляючи значного дискомфорту потерпілому, то більш серйозні травми можуть супроводжуватися яскраво вираженими місцевими і загальними функціональними розладами.

Характерні симптоми поверхневих ран:

  • Біль. Оскільки в шкірі і слизових оболонках знаходиться велика кількість нервових закінчень, поверхневі рани супроводжуються появою яскраво виражених пекучих болів. Слід зазначити, що інтенсивність больових відчуттів багато в чому залежить від локалізації і виду травми, а також від загального стану потерпілого.
  • Кровотеча. При поверхневих ранах кровотеча найчастіше буває зумовлена пошкодженням капілярів — дрібних судин шкіри. Як правило, вона є не інтенсивною і незабаром зупиняється самостійно.
  • Зяяння. Може спостерігатися при пошкодженнях великих розмірів. Проявляється видимим розходженням країв рани.
  • Функціональні розлади. Можуть проявлятися труднощами при виконанні звичних дій, викликаними больовими відчуттями.

При глибоких і проникаючих ранах у постраждалих можуть проявлятися більш серйозні розлади, зумовлені порушенням іннервації, лімфо- і кровопостачання тієї чи іншої частини тіла або органу. Такі симптоми вкрай небезпечні і повинні служити приводом для негайного звернення до лікарні.

Перша допомога і лікування

Первинною обробкою і лікуванням будь-яких ран, навіть поверхневих, повинен займатися фахівець — ортопед-травматолог або лікар невідкладної допомоги. Тому при пораненні та утворенні відкритої рани потрібно якнайшвидше звернутися в лікарню або викликати швидку. Обробляти самостійно можна лише невеликі подряпини і садна, що зачіпають тільки поверхневі шари шкіри або слизової оболонки.

У більшості випадків поверхневі рани заживають самостійно, первинним натягом або під струпом. Однак в деяких випадках для прискорення процесу може знадобитися накладення швів.