Алергічний риніт – це запалення слизової носа, яке розвивається внаслідок реакції імунної системи на вдихання з повітрям алергенів. Патологія може проявлятися сезонно та бути пов'язана з цвітінням тих чи інших рослин (поліноз). Або може проявлятися протягом усього року та розвиватися при контакті з шерстю тварин, пилом, побутовою хімією, цвіллю – тоді кажуть про цілорічний алергічний риніт.
Алергічний риніт може доставляти чимало незручностей, мати важкий перебіг, стати причиною розвитку ускладнень, наприклад таких, як бронхіальна астма. Тому для його «власників» профілактика дуже актуальна.
Профілактика сезонного риніту
Через те, що сезонний риніт, зазвичай, проявляється при впливі алергенів, вироблених тими чи іншими рослинами, його профілактика повинна включати заходи, які допоможуть менше контактувати з рослинами та їх пилком.
- Бажано уникати поїздок на природу або на час цвітіння «вашого» алергену поїхати в іншу кліматичну зону.
- Щільно закривайте вікна на вулицю.
- Концентраціяпилу в повітрі зростає в ранковий час та при сильному вітрі. Тому потрібнонамагатися в цей час перебувати в приміщенні.
- Уникайте місць зі скошеною травою.
- Приймайте душ після приходу додому та відразу ж знімайте вуличний одяг.
- Робіть щоденні вологі прибирання в приміщенні.
- Уникайте вживання продуктів, на які може бути перехресна алергія (мед, чай в складі яких польові та лугові трави).
Профілактика цілорічного риніту
Для профілактики цілорічного алергічного риніту слід в точності з'ясувати джерело алергії та проводити заходи, спрямовані на мінімізацію контакту з ним.
- Якщо ваш подразник - кліщ, що мешкає в пилових частинках, то необхідно з особливою ретельністю робити вологе прибирання та позбутися речей, які можуть ставати «пилозбирачами».
- Якщо у вас алергія на продукти життєдіяльності тарганів, то необхідно в першу чергу боротися з цими комахами.
- Якщо алергічний риніт викликаний цвіллю - важливо не допускати появи цвілі на харчових продуктах, при появі цвілі на мебляхі стінах обробляти їх спеціальними засобами.
- Домашні тварини також можуть стати джерелом алергічної реакції. В цьому випадку слід мінімізувати контакт з тваринами.
- Харчові алергени вимагають від людини з реакцією на них більш ретельної уваги до підбору харчових продуктів.
Також для того, щоб уникнути активізації алергічного риніту, необхідно уникати місць з високим забрудненням повітря, відмовитися від куріння, раціонально харчуватися, обережно ставитися до вживання лікарських препаратів.
Застосування медикаментів для лікування та профілактики алергічного риніту
Для боротьби з алергічним ринітом можна використовувати ряд лікарських препаратів. Зокрема, антигістамінні препарати, які дозволяють досить швидко прибрати симптоматику алергії. Також для профілактики виникнення риніту може застосовуватися превентивна терапія антигістамінними препаратами.
Ще одна можливість - алерген-специфічна імунотерапія, яка на відміну від антигістамінних препаратів не використовується, як «швидка допомога» при появі ознак алергічного риніту. Суть цього методу лікування в тому, що призначаються малі дози алергенів на тривалий період і організм «привчається» до присутності цих речовин. В результаті знижується чутливість організму до алергену. Але така методика вимагає тривалої терапії та чіткого дотримання правил.
Алергія - досить складне захворювання, тому боротися з ним потрібно під контролем лікаря. При появі ознак алергії, необхідно звернутися за консультацією до алерголога.