Проривна чи перфоративна виразка шлунка – це патологія, коли у стінці шлунка виникає наскрізний отвір. Перфоративна виразка з'являється на місці гострої і хронічної виразки. Це небезпечний стан, який у деяких випадках може лікуватися консервативно, але найчастіше вимагає термінового хірургічного лікування.
Причини виникнення перфоративної виразки
Як згадувалося вище, першопричиною виникнення проривної виразки є наявність виразки шлунка. Якщо людина з діагнозом «виразка» не приділяє хвороби достатньо уваги і не лікує її, виникає ризик перфорації стінок шлунка.
Серед чинників, що підвищують ймовірність появи проривної виразки:
- Наявність у шлунку бактерії Хелікобактер пілорі,
- Порушення у роботі залоз внутрішньої секреції,
- Проблеми з кровотоком,
- Дихальні патології.
Стадії перфоративної виразки
Розрізняють кілька стадій проривної виразки:
- 1 стадія. Абдомінальний шок. Цей період триває близько шести годин. У цей час через отвір, що відкрився в стінці шлунка, кислий шлунковий сіквиділяється в черевну порожнину і потрапляє на її стінки, що викликає сильні больові відчуття в животі.
- 2 стадія. Уявне полегшення. Триває 6-12 годин. У цей період виділяється ексудат, який поєднується зі шлунковим соком і зменшує його агресивний вплив на стінки черевної порожнини. Внаслідок цього болючі відчуття помітно зменшуються.
- 3 стадія. Розвивається дифузний перитоніт.
Симптоми перфоративної виразки
Характерна симптоматика проривної виразки шлунка:
- сильний «кинджальний» біль у животі, може віддавати в руку, плече.
- нудота,
- підвищена пітливість,
- підвищена напруга м'язів живота,
- висока температура,
- людина інстинктивно намагається зігнутися і притиснути коліна до живота,
- задишка.
В разі підозри на перфоративну виразку шлунку потрібно терміново звернутися до лікаря та зробити точну діагностику. Якщо цього не зробити, то кровотеча, викликана проривом виразки, та перитоніт, що розвинувся, можуть призвести до смертельного результату.
Діагностика перфоративної виразки
Для того, щоб діагностувати проривну виразку, проводиться комплексне обстеження, яке може включати:
- Рентген або КТ черевної порожнини,
- Ультразвукову діагностику органів черевної порожнини,
- Ендоскопічну гастродуоденоскопію,
- Лабораторні аналізи крові.
У деяких випадках виникає потреба у діагностичній лапароскопії. Її призначають, якщо інші обстеження не дають точних результатів та діагноз перебуває під питанням. Це інвазивний метод діагностики, але він дозволяє побачити стан черевної порожнини і точно зрозуміти, чи відбулася перфорація стінок шлунку.
Лікування перфоративної виразки
Консервативна терапія при перфоративній виразці шлунку застосовується досить рідко. Вона допустима у випадках, коли минуло менше ніж 12 годин від прориву та картина стану стабільна. Консервативна терапія може включати застосування: антибіотиків, спазмолітиків, блокаторів Н2-гістамінових рецепторів, ферментів, інгібіторів протонної помпи, цитопротекторів.
Здебільшого застосовується хірургічне лікування. Можливі кілька типів операцій.
- Закриття перфоративної виразки – у цьому випадку перфорація може прикриватися сальником або ушиватися.
- Видалення проривної виразки – подібна операція проводиться при отворі у шлунку великих розмірів, якщо є кровотеча, є стеноз шлунку.
У деяких випадках операція може проводитись лапароскопічно або ендоскопічно. Ці малоінвазивні методи дозволяють мінімізувати травматичність хірургічного втручання та забезпечити легке відновлення після нього.
Чим швидше буде виявлена перфоративна виразка та проведено необхідне лікування, тим більше шансів успішно позбутися виразки шлунку та відновити здоров'я.