Для лікування РИНОРЕЯ (НЕЖИТЬ):
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
РИНОРЕЯ (НЕЖИТЬ)
Ринорея (нежить)
Термін ринорея використовують для позначення рясних виділень з носової порожнини, що мають рідку консистенцію. Як відомо, ринорея є частим супутником інфекцій верхніх дихальних шляхів — застуди, грипу і т.д. Другою за частотою причиною її появи є алергічний риніт. У дорослих людей поширеність даної патології коливається в межах 10-30%, а у дітей досягає цілих 40%.
У народі ринорею зазвичай називають нежиттю.
Ринорея при застуді
Гострі респіраторно-вірусні інфекції по праву вважаються найпоширенішою причиною ринореї. Їх можуть викликати більш ніж 200 різних видів вірусів, але найчастіше збудниками інфекції виступають риновіруси і коронавіруси. Пік захворюваності зазвичай спостерігається на початку осені і пізньою весною. Окрім нежиті хворих на ГРВІ також турбують загальне нездужання, озноб, підвищення температури тіла, головний біль та інші симптоми інтоксикації.
Ринорея при ГРВІ обумовлена запальним процесом, який викликають віруси, проникнувши в слизову оболонку носової порожнини. Інфекційні агенти підвищують синтез простагландинів і брадикінінів, а також провокують вивільнення гістаміну. В результаті у людини підвищується проникність дрібних кровоносних судин, що і стає причиною нежиті. При респіраторно-вірусних інфекціях неприємні симптоми зазвичай зберігаються протягом 7-10 днів.
Ринорея при алергії
При алергічних захворюваннях закладеність носа і нежить є наслідком контакту слизової оболонки носової порожнини з алергенами — речовинами, що запускають каскад складних патофізіологічних реакцій в організмі. Слід зазначити, що сприйнятливість до алергенів є суто індивідуальною і спостерігається лише у людей, що мають підвищену чутливість до певних подразнюючих речовин або факторів.
На алергію зазвичай вказують такі симптоми:
- свербіж або печіння в носі;
- чхання;
- кашель;
- задишка;
- почервоніння очей;
- сльозотеча.
Як і при застуді, при ринореї алергічного генезу поява виділень з носової порожнини зумовлена підвищенням проникності судин і виходом плазми в міжклітинний простір. Однак при ГРВІ ці явища викликані розвитком запального процесу, а при алергічних захворюваннях — імунологічної реакцією гіперчутливості.
Ринорея при вазомоторному риніті
Алергічні захворювання та респіраторно-вірусні інфекції слід відрізняти від вазомоторних ринітів, для яких також характерні виділення з носової порожнини. В основі їх розвитку лежить порушення нейровегетативної регуляції тонусу судин внаслідок дисбалансу автономної нервової системи. Вазомоторні риніти можуть виникати в результаті професійної діяльності (у фермерів, пекарів, ветеринарів, працівників харчової промисловості), а також вживання деяких продуктів харчування (найчастіше гострої або занадто гарячої їжі).
Діагностика і лікування
Тактика лікування при різних видах нежиті може мати відчутні відмінності. Якщо при простудних захворюваннях хворим призначають жарознижуючі і місцеві протизапальні засоби, то при алергії використовують антигістамінні та гіпосенсибілізуючі препарати. Тому при появі ринореи не слід займатися самолікуванням, а краще відразу звернутися до лікаря, щоб той підібрав ефективну схему терапії.
Для симптоматичного лікування безпосередньо самої ринореи застосовують так звані деконгестанти (Нафазолін, Фенілефрин, Ефедрин). За механізмом дії вони є адреноміметиками, які звужують назальні судини і швидко знімають набряк слизової оболонки. Однак, оскільки вони не мають протиалергічної і протизапальної дії, їх слід застосовувати в комбінації з етіологічними засобами.