Тривогою називають негативно забарвлену емоцію, яка проявляється відчуттям невизначеності, поганими передчуттями і безпідставним очікуванням негативних подій. Неприємні емоційні переживання можуть мати різну інтенсивність і тривалість — від легкого епізодичного занепокоєння до паралізуючого жаху і неконтрольованої паніки.
Тривога є однією з найбільш поширених емоцій, що виникають в критичних ситуаціях і при несподіваних подіях. Як правило, вона супроводжує багато які життєві події: побутові і робочі конфлікти, неприємні ситуації, серйозні захворювання і т.д. Примітно, що почуття тривоги може виконувати різні функції — як адаптивні, так і такі, що порушують нормальну психічну діяльність.
Загальні відомості тривоги
Якщо дивитися з точки зору фізіології, легка тривога є природним «захисним» станом, який попереджає про небезпеку, що наближається, і налаштовує людину на боротьбу з нею. Така тривожність відчутно допомагає в складних життєвих обставинах, активуючи резервні можливості організму.
Що стосується тривоги високої інтенсивності, вона негативно впливає на психіку і порушує нормальний перебіг психічних процесів. Людина, яка зазнає сильної паніки або жаху, стає нездатною правильно оцінювати обставини, адекватно сприймати дійсність і будувати відповідну реальності модель поведінки. У таких випадках тривожність перетворюється в деструктивний стан і вимагає корекції.
Причини
Тривога — це один з найбільш поширених розладів емоційної сфери. Вона супроводжує багато які психосоматичні і нервово-психічні захворювання, а також може з'являтися у абсолютно здорових людей, що переживають несприятливі події.
Виражена тривога може бути ознакою:
- генералізованого тривожного розладу;
- панічних атак;
- фобій;
- посттравматичного стресового розладу;
- тривожної депресії;
- обсесивно-компульсивного розладу;
- шизоаффективного розладу.
Тривожні розлади найчастіше розвиваються у людей з генетичною схильністю, лабільною психікою і підвищеною чутливістю до негативних емоцій. Провокувати появу тривоги можуть сильні стреси, психоемоційні травми, низька якість життя, хронічні захворювання і т.д.
Тривога в структурі особистості
У деяких людей в структурі особистості спостерігається переважання тривожності — за психастенічним або тривожно-недовірливим типом. Такі чоловіки і жінки схильні до емоційної лабільності, неврівноваженості і спотвореного сприйняття зовнішнього світу.
Люди з тривогою психастенічного типу зазвичай нерішучі, не впевнені в собі, схильні до сумнівів, коливань і надмірної підозріливості. Вони більше за інших займаються самокопанням, у них частіше виникають нав'язливі ідеї, думки і дії. Що стосується осіб з тривожно-недовірливим типом особистості, вони постійно чекають негативних подій і намагаються все контролювати, щоб уникнути надуманих ними неприємностей.
Діагностика і лікування
Тривогу і тривожні розлади лікують за допомогою психотерапії та лікарських препаратів. Програму лікування складає лікар-психотерапевт або психіатр, з урахуванням захворювання, що викликало тривогу, та загального стану пацієнта. З фармпрепаратів при тривожних розладах частіше всього застосовують транквілізатори і антидепресанти з групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).