Вагініт — це інфекційне або інфекційне запалення слизової оболонки піхви. Розвивається при порушенні нормальної мікрофлори, яке може бути викликане ослабленням імунітету, недотриманням правил особистої гігієни, механічною травматизацією або захворюваннями, що передаються статевим шляхом. За статистикою, з вагінітом стикається до 50% жінок репродуктивного віку.
Загальні відомості
Нормальна мікрофлора піхви складається переважно з паличок Додерлейна. Вони синтезують і виділяють молочну кислоту, яка перешкоджає розмноженню шкідливих мікроорганізмів. З різних причин природна мікрофлора може пригнічуватися, що веде до розвитку запального процесу.
Причини
Вагініт може розвиватися самостійно або бути симптомом іншого захворювання. Досить часто він вказує на захворювання, що передаються статевим шляхом, гормональні збої, ендокринні порушення і імунні розлади.
Провокуючі фактори, що сприяють розвитку вагініту:
- нехтування правилами інтимної гігієни;
- неконтрольований прийом антибіотиків або гормональних засобів;
- стреси та інші чинники, що послаблюють імунну систему;
- часта зміна статевих партнерів і незахищені статеві зв'язки;
- пошкодження слизової при активному сексуальному житті або медичних маніпуляціях (спринцювання, аборти, вискоблювання, установки і видалення внутрішньоматкових спіралей і т.д.);
- індивідуальна непереносимість засобів для інтимного догляду, презервативів, мазей, свічок;
- зниження рівня естрогенів на тлі менопаузи, гіпофункції яєчників або захворювань ендокринних залоз.
Найчастіше вагініт має інфекційну природу, а його збудниками є мікоплазми, уреаплазми, гонококи, хламідії, трихомонади, гарднерели, грибки, а також інші патогенні мікроорганізми або їх асоціації.
Незважаючи на те, що хвороба є відносно не тяжкою, вона здатна викликати серйозні ускладнення. При відсутності своєчасного лікування запальний процес може поширитися на матку і маткові труби. В результаті у жінки може виникнути ерозія шийки матки, ендометрит і навіть безпліддя.
Симптоми вагініту
- свербіж і неприємні відчуття в області геніталій;
- дискомфорт, що посилюється під час сечовипускання і статевого акту;
- білі, кремові, сіро-білі або зеленуваті виділення з піхви, часто пінисті і з неприємним запахом.
Дії пацієнта
При появі симптомів, які можуть вказувати на вагініт, потрібно негайно звернутися до гінеколога і пройти повноцінне обстеження. Після виявлення причини і постановки діагнозу лікар зможе призначити відповідне лікування, яке допоможе максимально швидко і безпечно позбутися проблеми.
Діагностика і лікування
Щоб діагностувати вагініт і встановити його причину, проводять кольпоскопію, мікроскопію мазка з піхви і бактеріологічні дослідження. У більшості випадків це дозволяє ідентифікувати збудника і підібрати ефективне лікування. При необхідності жінці також можуть призначити УЗД і визначення рівня гормонів в організмі.
Для лікування вагініту використовують антибактеріальні препарати системної дії в комбінації з засобами місцевого застосування. Як правило, жінкам призначають протимікробні свічки і вагінальні таблетки (Тержинан, Бетадин). При наявності показань також можуть використовувати місцеву гормональну терапію. Для відновлення нормальної мікрофлори піхви застосовують вагінальні пребіотики (Лактагель, Вапігель та інші).
Профілактика
Щоб уникнути розвитку вагініту, необхідно дотримуватися правил інтимної гігієни, уникати безладних статевих зв'язків і використовувати бар'єрні засоби контрацепції. Не менш важливо стежити за правильним харчуванням і режимом дня, а також зміцнювати імунну систему. У разі появи симптомів вагініту слід негайно звертатися до лікаря, не займаючись самолікуванням. Слід пам'ятати, що самолікування може призвести до небажаних наслідків і ускладнити подальшу боротьбу з захворюванням.