Внутрішня кровотеча – це небезпечний стан, коли кров виливається в природні порожнини організму, наприклад, у шлунок, легені, матку, сечовий міхур, або ж заповнює порожнини, які були створені в результаті пошкоджень. Внутрішній крововилив може бути не менш небезпечним ніж зовнішній та супроводжуватися не тільки масивною крововтратою, але й порушенням роботи внутрішніх органів. Тому при перших же ознаках внутрішньої кровотечі потрібно негайно звертатися за терміновою лікарською допомогою.
Причини виникнення внутрішньої кровотечі
Серед причин появи внутрішньої кровотечі можуть бути травми, отримані в ДТП, при падіннях та ударах. Особливо небезпечні кровотечі можуть розвинутися внаслідок:
- Черепно-мозкових травм, при яких кров, що вилилася, може створити надмірний тиск на мозкові структури,
- Тупих травм живота. Можуть супроводжуватисяпошкодженням селезінки або печінки,
- Переломах ребер, які можуть призвести до плевральних кровотеч,
- Внутрішньосуглобових переломів. Відразу після отримання можуть не представляти небезпеку для життя, але згодом можутьпризвести до серйозних ускладнень.
Інша група причин, які можуть призвести до внутрішніх кровотеч – це ряд захворювань. Внутрішні кровотечі можуть виникнути при:
- злоякісних пухлинах,
- хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту,
- ерозивному гастриті,
- варикозному розширенні вен,
- позаматкової вагітності,
- патологіях печінки,
- багатьох інших хворобах.
Симптоми внутрішньої кровотечі
Симптоматика внутрішньої кровотечі багато в чому залежить від місця, де почалася кровотеча, і сили, з яким вона відбувається. До найбільш загальних перших ознак належать:
- сонливість,
- запаморочення,
- загальна слабкість,
- надмірно бліда шкіра,
- холодний піт,
- почуття спраги,
- потемніння в очах.
Якщо кровотеча середньої тяжкості, то спостерігаються:
- почастішання серцевого ритму,
- зниження тиску,
- сухість в ротовій порожнині,
- запаморочення,
- може спостерігатися нудота,
- падіння в непритомність.
В разі сильної кровотечі:
- різке падіння тиску,
- мало сечі,
- холодний піт та подих, що збивається,
- синьо-сірий колір шкіри,
- сплутаність свідомості.
В дуже важких випадках настає кома, починаються судоми, розширюються зіниці, починають безперешкодно виділятися сеча та кал.
Якщо є кровотеча в шлунку та стравоході, спостерігається блювота рідиною кольору кави. Якщо кровотеча в легенях – починається кашель з кров'ю.
При внутрішніх кровотечах потрібна термінова медична допомога. В іншому випадку дуже високий ризик настання смерті
Діагностика внутрішньої кровотечі
В разі підозри на те, що почалася внутрішня кровотеча, проводять термінове обстеження, яке може включати: огляд лікарем, лабораторні аналізи крові, рентгенологічні методи дослідження, ультразвукові обстеження та інші методи діагностики, які підбирає лікар залежно від стану та місця кровотечі.
Лікування внутрішньої кровотечі
При кровотечах завжди потрібно якомога швидше доставити хворого в стаціонар та якомога швидше зупинити кровотечу і заповнити крововтрату.
Найчастіше потрібна термінова операція, яка дозволяє знайти місце кровотечі і припекти.
Для нормалізації стану також роблять інфузійні процедури, переливається глюкоза, фізрозчин, кров або плазма. Також застосовуються інші лікарські препарати для стабілізації тиску, лікування геморагічного шоку, стимулятори згортання крові та т.і. Попри те, що внутрішня кровотеча - досить небезпечний стан, якщо вона вчасно зупинена та стан стабілізовано, то прогнози досить оптимістичні і високі шанси на одужання.