Вірус простого герпесу є однією з найбільш поширених інфекцій в світі. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я, ним заражені приблизно 60-95% всього населення земної кулі. В організмі вірус може безсимптомно перебувати протягом багатьох років.
Поява характерних симптомів герпесу обумовлена загостреннями інфекції. Як правило, вони виникають при ослабленні імунітету або під впливом сильних провокуючих чинників зовнішнього середовища. Вірус простого герпесу має короткий цикл репродукції — всього 24 години. Це означає, що клінічні прояви інфекції з'являються дуже швидко, незабаром після впливу провокуючого фактора.
Характеристика вірусу
Всього існує два типи вірусу простого герпесу: ВПГ-1 і ВПГ-2. Перший найчастіше вражає шкіру губ і області навколо рота, викликаючи розвиток оральної форми захворювання. Другий є збудником генітального герпесу і провокує появу герпетичного висипу в області зовнішніх статевих органів.
Для вірусу простого герпесу характерна хронічна персистенція в організмі людини. Після первинного інфікування він «селиться» в нервових гангліях (вузлах), де і живе протягом багатьох років. Інфікована людина може заражати оточуючих повітряно-крапельним, контактно-побутовим або статевим шляхом (останній характерний для генітального герпесу).
Частота загострень у кожної людини різна. Вона безпосередньо залежить від ступеня пригнічення імунної системи. Якщо одні люди стикаються з клінічними проявами герпесу раз в декілька років, то інші можуть страждати від загострень кілька разів на рік або навіть щомісяця.
Клінічний перебіг
Найчастіше простий герпес проявляється формуванням згрупованих бульбашок (везикул) на почервонівшій, набряклій шкірі. Через кілька днів вони мимоволі розкриваються, утворюючи болючі ерозії. Згодом ті заживають, не залишаючи після себе ніяких слідів. В середньому тривалість перебігу захворювання становить від 10 до 14 днів.
У лікарській практиці розрізняють:
- Первинний простий герпес — перший клінічний епізод хвороби, що виникає відразу після інфікування. Він може розвиватися лише один раз в житті.
- Рецидиви простого герпесу — всі наступні епізоди, що розвиваються повторно у однієї і тієї ж людини.
За характером перебігу герпес може бути:
- рідко рецидивуючим — із загостреннями 1-2 рази на рік;
- помірним — з 3-4 загостреннями на рік;
- часто рецидивуючим — 6 і більше загострень на рік.
У деяких випадках герпес може протікати у важкій бульозної або ерозивно-виразковій формі. А у людей з різко ослабленим імунітетом він може викликати серйозні ускладнення, поширюючись на інші органи.
У жінок з генітальним герпесом (який належить до групи TORCH-інфекцій), може розвинутися безпліддя. Герпетична інфекція може спровокувати у них невиношування вагітності, внутрішньоутробне інфікування плода і навіть загибель дитини від ускладнень в перший рік життя.
Діагностики та лікування
У більшості випадків вірус простого герпесу розпізнають на підставі його характерних проявів в період загострень. У деяких випадках для підтвердження діагнозу використовують додаткові методи дослідження — ПЛР, ІФА, вірусологічні методики і т.д.
Тактика лікування герпесвірусної інфекції відрізняється на різних стадіях. У період загострень хворим призначають противірусні препарати, інгібітори простагландинів і антиоксиданти. На стадії ремісії зазвичай застосовують імуномодулятори та адаптогени — засоби, що зміцнюють імунну систему і тим самим зменшують частоту рецидивів.
При тяжкому перебігу хвороби пацієнтам можуть проводити специфічну профілактику загострень із застосуванням спеціальних герпетичних вакцин.