Ячмінь на оці або гордеолум – це досить широко поширена патологія, яка спочатку проявляється у формі невеликої припухлості, яка потім перетворюється на невеликий прищ. Розвиток ячменю на оці починається в результаті інфікування волосяного фолікула вії або сальної залози, розташованої в області вій. Якщо запалюється часточка мейбомієвої залози, то говорять про внутрішній ячмінь.
Ячмінь зустрічається досить часто (спостерігається у 80% населення). Без лікування гордеолум може призвести до тяжких ускладнень, пов'язаних з розповсюдженням та хронізацією запального процесу.
Причини появи ячменю
Причина появи ячменю - інфекція. У 90% всіх зареєстрованих випадків ячменю ока цю патологію викликають бактерії, найчастіше золотистий стафілокок. Однак хворобу можуть також викликати кліщ демодекс і патогенні грибки.
Спровокувати появу ячменю можуть:
- блефарит,
- кон'юнктивіт,
- цукровий діабет,
- ВІЛ,
- захворювання шлунково-кишкового тракту,
- глисти,
- фурункульоз,
- себорея,
- підвищений стрес,
- зниження імунітету,
- недостатність вітамінів в раціоні,
- анемія, загальне виснаження.
Свою роль в появі гордеолума може зіграти ігнорування правил гігієни, звичка витирати обличчя чужим рушником, використання простроченої та неякісної косметики і забруднених косметичних приладів (брудних щіточок і т.ін.). Звичка терти очі руками може сприяти занесенню інфекції на повіки. Ще один фактор, який може спровокувати ячмінь - неправильне використання контактних лінз.
Види ячменю
Ячмінь може бути одиничним (давати один гнійник) або множинним. Найчастіше хвороба з'являється на одному оці, але може виникати і на двох.
Також розрізняють зовнішній і внутрішній ячмінь. Про зовнішній кажуть, коли з краю повік в районі розташування вій з'являється гнійник. Внутрішній ячмінь має свою назву - мейбоміт. В цьому випадку уражаються мейбомієві залози і запалення виникає в товщі повік.
Симптоми ячменю
Головні симптоми ячменю на оці:
- почервоніння повік,
- больові відчуття,
- набряк повік.
Може виникати сльозотеча. Якщо ячменів багато, то можуть з'являтися такі симптоми як:
- підвищення температури,
- головний біль,
- погіршення загального самопочуття.
Іноді око набрякає настільки сильно, що його насилу можна відкрити.
Спочатку виникає почервоніння і набряк, потім, через 2-3 дні з'являється гнійна голівка. Після чого ячмінь розкривається, гній виливається і всі симптоми поступово зникають. Зазвичай від початку створення ячменю до його зникнення проходить приблизно тиждень.
Якщо з'являється внутрішній ячмінь, то для розвитку і зникнення ячменю зазвичай потрібно більше часу. Розкривається внутрішній ячмінь зазвичай з боку кон'юнктиви.
Ускладненням ячменю можуть стати хронічні запальні процеси в області повік, халязіон, флегмона очниці, менінгіт, сепсис.
Діагностика та лікування ячменю
Ячмінь нескладно діагностувати самостійно за зовнішнім виглядом. Але якщо він з'являється досить часто, варто звернутися до офтальмолога за консультацією. Можливо також будуть потрібні консультації інших лікарів, наприклад, дерматолога.
Ячмінь може проходити самостійно без лікування. Однак ви можете також застосовувати консервативні методи терапії. На початкових етапах обробляти 70% етиловим спиртом 2-3 рази на день, застосовувати очні мазі, що мають антимікробну дію.
У період дозрівання ячменю можна застосовувати сухе тепло, робити деякі фізіопроцедури. Після того як ячмінь прорвався і гній вийшов, також можна застосовувати антимікробні мазі.
У деяких випадках потрібен розтин ячменю, який проводиться хірургічно. Робити це обов'язково повинен офтальмолог. Після процедури кілька днів обов'язково потрібно обробляти повіку антибактеріальними засобами.