Стеатоз (жирова дистрофія печінки, жировий гепатоз) – це стан, що характеризується накопиченням жиру в клітинах печінки та в міжклітинному просторі. Жировий гепатоз може розвинутися внаслідок токсичних впливів, присутності ряду захворювань, метаболічних порушень.
Це досить широко поширена патологія, яка спостерігається у кожного четвертого жителя розвинених країн. У жінок стеатоз зустрічається частіше, ніж у чоловіків.
Причини виникнення жирової дистрофії печінки
Причини розвитку стеатозу можуть бути різними:
- Зловживання алкоголем. До накопичення жиру в печінці призводить тривале вживання спиртного, тому що алкоголь призводить до пошкодження клітин печінки - гепатоцитів.
- Вживання деяких лікарських засобів. Провокувати розвиток стеатозу можуть кортикостероїди, протизапальні препарати, антибіотики, естрогени та деякі інші лікарські засоби.
- Порушення обміну речовин. При цукровому діабеті, ожирінні, тиреотоксикозі та інші станах, пов'язаних з порушеннями метаболізму, може виникати жировий гепатоз.
- Незбалансоване харчування, велика кількість легких вуглеводів та трансжирів в раціоні призводить до порушення метаболізму та розвитку жирового гепатозу. Також хворобу може спровокувати тривале голодування, повна відсутність білків в раціоні.
- Спадкова схильність. Дефіцит ферментів, які беруть участь у метаболізмі жирів, може бути обумовлений генетично.
Симптоми стеатозу
Перебіг цього захворювання може бути без будь-яких специфічних симптомів і ніяк себе не проявляти, особливо на ранніх стадіях. Досить часто хвороба виявляється випадково при проведенні УЗД черевної порожнини.
Однак є ряд симптомів, котрі досить часто зустрічаються при даній патології:
- дискомфорт у животі,
- ниючі болі в правому боці,
- нудота,
- підвищена втома, млявість,
- дратівливість, емоційна нестабільність.
Зазвичай при жировому гепатозі з’являється інсулінорезистентність, часто присутня зайва вага. В разі промацування відчувається, що печінка збільшена, виникає хворобливість при дотику.
Якщо захворювання буде прогресувати, то з часом може розвинутися цироз печінки. Тому жировий гепатоз необхідно лікувати.
Діагностикою та лікуванням стеатозу займається лікар-гепатолог.
Діагностика стеатозу
Обстеження в разі підозри на жировий гепатоз може включати:
- УЗД печінки,
- біохімію крові,
- комп'ютерну томографію,
- біопсію печінки.
Обов'язково проводиться діагностика супутніх патологій, тому що вони можуть впливати на перебіг захворювання.
Після того, як діагноз поставлений, підбирається лікування стеатозу.
Лікування жирової дистрофії печінки
При лікуванні жирового гепатозу важливо з'ясувати причини розвитку захворювання та постаратися усунути їх: нормалізувати харчування, відмовитися від алкоголю, знизити вагу, замінити препарати на менш токсичні, взяти під контроль супутні захворювання.
Для «вилучення» жиру з печінки ефективним методом є дієтотерапія. Прописується дієта, спрямована на зниження ваги. Для цього в меню обмежується кількість тваринних жирів, меню збагачується продуктами, багатими вітамінами та мікроелементами, якісними білками в необхідних кількостях. Однак занадто швидке схуднення може бути небезпечним та негативно позначитися на роботі печінки і всього організму, тому завдання харчування – забезпечити стабільне поступове зниження ваги.
Також проводиться гіполіпідемічна терапія, призначаються препарати, які сприяють усуненню жирового гепатозу.
Щоб підтримати печінку та нормалізувати її функції можуть призначатися гепатопротектори.
Рекомендуються адекватні фізичні навантаження – це буде сприяти втраті ваги та зниженню інсулінорезистентності.
При правильному підході та вчасно розпочатому лікуванні жирову дистрофію можна усунути та нормалізувати функції печінки.