Не часником єдиним: чому самолікування шкодить здоров'ю?
Автор: Щербакова Олександра Олегівна
Дата публікації: 27.03.2023
Не часником єдиним: чому самолікування шкодить здоров'ю?
Коли в плани вривається хвороба, людина відчуває себе розгубленою та невпевненою. Перспектива проміняти робочу нараду на місце в черзі під кабінетом лікаря не радує. Необхідність відмовлятися від дружніх зустрічей, побачень і походів в кінотеатр заради постільного режиму наганяє тугу. До того ж незрозуміло, як поводитися в кабінеті лікаря, що варто говорити, наскільки важливо медику почути про проблеми пацієнта.
Щоб ухилитися від необхідності відпрошуватися з роботи, довіряти чужій людині та витрачати багато часу на відвідування поліклініки, люди займаються самолікуванням. Здається, що це просто. Але насправді самолікуванням можна завдати собі шкоди.
Народні рецепти боротьби із застудою далекі від традиційної медицини. Крім того, можуть бути небезпечними. Якщо людина з алергією вживає часник під час прийому їжі, може нанести собі непоправної шкоди. Проте, деякі люди спочатку експериментують, а потім звертаються до медиків з ускладненнями.
Причини самолікування
У сучасному темпі життя людина переконує себе, що їй ніколи звертатися за кваліфікованим лікуванням. Щоб не думати про причини болю, вона усуває симптоми та намагається якомога швидше повернутися до звичайного ритму. Не кожна людина звертається до лікаря з харчовим отруєнням або застудою. У хід йде «самолікування». Цим словом називають методи, спрямовані на зняття симптомів захворювання до відвідування лікаря. У відкритих джерелах мережі інтернет багато порад про те, як вилікувати те або інше захворювання. Рекомендації бувають суперечливими, тому дотримання може завдати шкоди здоров'ю.
Причини самолікування:
-
Заперечення факту появи недуги, бажання скоріше від неї позбутися.
-
Уявлення про те, що проблема є незначною. Людина зверталась з симптомами захворювання до лікаря, дізналась діагноз та отримала кваліфіковане лікування. Помітивши схожі симптоми знову, вона може бездумно купувати ті ж препарати, які допомогли в минулий раз, щоб заощадити час.
-
Загальнодоступність інформації. Людина шукає симптоми недуги на відкритих джерелах мережі інтернет і самостійно ставить собі діагноз.
Особливо шкідливим є бездумне вживання антибіотиків. Такими діями можна поставити здоров'я під загрозу. За інформацією МОЗ України, в результаті використання антибіотиків у бактерій виникає до них стійкість. Потім лікування інфекційних захворювань стає затяжним і дорогим. Якщо проводиться хірургічне втручання, можливі ускладнення після операції. Ще підвищується рівень смертності. Люди вмирають від різних захворювань, які викликають бактерії, що не реагують на антибіотики.
Наслідки самолікування:
-
Від вибору неправильної тактики лікування препарати можуть нашкодити, а не надати користь.
-
Не враховуються супутні захворювання.
-
Можна втратити дорогоцінний час і привести захворювання в хронічну форму або отримати ускладнення.
Запобігати захворюванню можна, а лікувати самостійно - ні. Якщо хочете допомогти своєму організму, краще мийте руки з милом, уникайте контакту з застудженими людьми та своєчасно робіть щеплення, а не купуйте антибіотики навмання чи за порадою немедиків.
Як зберегти здоров'я?
Препарати повинен призначати лікар. Невміле поводження з лікарськими засобами може погіршити стан, стати причиною небажаних наслідків. Якщо помічаєте симптоми хвороби, звертайтеся до лікаря. Він підбере індивідуальний курс лікування.
Як зберегти здоров'я?
-
Обов'язково ознайомтеся з інструкцією та проконсультуйтеся з лікарем перед тим, як приймати препарат.
-
Перегляньте запаси домашньої аптечки. Відберіть лікарські засоби, які рекомендував лікар.
-
Не закінчуйте курс лікування самовільно, бо «стало краще». Рішення про призначення курсу лікування, його заміну або припинення повинен приймати лікар. Лікарською безпекою називають не відмову від вживання препаратів, а їх грамотне застосування з урахуванням дозування. Пам'ятайте про це, коли звертаєтеся в поліклініку з симптомами захворювання.
-
Якщо приймаєте відразу кілька препаратів, то говоріть про це кожному фахівцю, до якого приходите на прийом. Це допоможе підібрати найкращий варіант лікування.
-
Якщо плануєте приймати БАД, краще проконсультуватися з лікарем.
Кажуть, що скупий платить двічі. Відносно самолікування це твердження теж працює. Щоб не поплатитися здоров'ям за спробу вилікувати себе самостійно, своєчасно звертайтеся до лікаря за кваліфікованою допомогою. Не приймайте антибіотики без призначення. Довіряйте своє здоров'я професіоналам. Не варто самостійно виносити рішення про перерву або зміну дозування. Не дозволяйте самолікуванню стати причиною самознищення.