Біль в м'язах або міалгія — це больовий синдром, який найчастіше виникає при запальних процесах в м'язовій тканині. Біль може з’являтись при перевантаженні м'язів, наприклад, під час тренувань, при захворюваннях м'язів або, як симптом при хворобах інших органів.
Причини міалгії
Болі в м'язах можуть виникати з різних причин:
- надмірні фізичні навантаження (сильніше всього проявляється у нетренованих людей),
- розтягнення зв'язок, сильні удари по м'язах,
- ідіопатичні запальні та нейрогенні міопатії (захворювання, при яких відбувається атрофія м'язів),
- ревматичні та системні захворювання (остеоартрит, фібромілгія),
- інфекційні захворювання (м'язові болі часто виникають при ГРВІ, грипі)
- ендокринні захворювання та порушення обміну речовин,
- прийом деяких лікарських препаратів,
- психічні перевантаження, холод, вогкість,
- судинні захворювання (порушення кровообігу в певній групі м'язів),
- захворювання хребта.
Ми часто відчуваємо біль в м'язах після інтенсивних фізичних навантажень, цей стан називають кріпатура. Такий вид болю не повинен викликати особливого занепокоєння. Однак міалгія може виникати й при патологічних станах. Тому при тривалому болі, болі що часто повторюється варто звернути увагу на стан здоров'я та з'ясувати причину його появи.
Симптоми міалгії
Симптоми міалгії можуть проявлятися досить різноманітними больовими відчуттями в м'язах, а також іншої симптоматикою:
- ниючий біль,
- біль, який з’являється при русі,
- стан, коли м'язи припухають і знаходяться в напрузі,
- в м'язах можуть з’являтися вузлики та тяжі,
- біль може мати кістково-м'язовий характер,
- можливі сильні різкі болі,
- можливе почервоніння шкіри, яка знаходиться поруч із запаленими м'язами,
- біль може наростати,
- можливі набряки, підвищення температури.
При фіброміалгії біль досить сильна, така що розливається по всьому тілу. Можуть з'являтися також судоми, оніміння ділянки м'язів, відчуття тяжкості.
При міозиті страждає конкретний м'яз. Він може почервоніти та збільшитися, викликати скутість рухів. Небезпека міозита в тому, що без лікування можуть мати місце атрофія м'язу й порушення працездатності.
При поліміазиті можуть бути ураженими великі групи м'язів, захворювання здатне поширюватися на легені, серце, може розвиватися атрофія м'язів.
Діагностика і лікування міалгії
Діагностикою та лікуванням миалгій займаються ревматолог, невропатолог. Лікар проведе огляд і призначить необхідні обстеження. Для діагностики болів в м'язах, зазвичай, призначаються лабораторні аналізи (загальні аналізи, біохімія крові, ревмопроби та ін.), рентгенологічні дослідження, електроміографія. Можуть також призначатися КТ, МРТ та навіть біопсія ділянки м'язів.
Лікування болів в м'язах зазвичай включає комплекс методів. Застосовуються лікарські препарати: протизапальні засоби, глюкокортикостероїди, анальгетики, міорелаксанти. Часто призначаються мазі та гелі. В аптеках великий вибір препаратів, які допоможуть усунути м'язовий біль, вони показують високу ефективність. Лікар також може прописати уколи в запалений м'яз. Може бути рекомендована фізіотерапія.
Призначати собі ліки самостійно не варто, за допомогою знеболювальних і протизапальних засобів ви, можливо, зможете прибрати біль на якійсь час, але якщо в м'язах відбуваються активні патологічні процеси, то, щоб по-справжньому поліпшити стан, треба з'ясувати причину і пройти повноцінний курс лікування. Зробити це вам допоможе лікар.