Бронхоспазмом називають різке звуження просвіту дихальних шляхів, яке виникає внаслідок спазму дрібних бронхів і бронхіол. В результаті цього людині стає важко дихати - у нього з'являється так зване "свистяче дихання". У деяких хворих можуть спостерігатися напади сухого кашлю, що не супроводжуються свистячими звуками.
Причини бронхоспазму
У більшості випадків бронхоспазм виникає у людей з серйозними захворюваннями дихальної системи. Цей стан може бути обумовлений запальним процесом, дією біогенних амінів (серотоніну, гістаміну), які виділяються при алергічних реакціях, а також механічним роздратуванням блукаючого або діафрагмального нервів.
Найбільш поширені причини бронхоспазму :
- бронхіальна астма;
- гострі та хронічні бронхіти;
- хронічні обструктивні хвороби легенів;
- інтоксикації;
- тромбоемболія легеневої артерії;
- вади серця;
- пухлини легень та чужорідні тіла у бронхах;
- прийом препаратів з антихолінестеразною або парасимпатикоміметичною активністю.
Найбільше до бронхоспазму схильні люди з бронхіальною астмою, яка розвивається на тлі гіперреактивності бронхів - їх підвищеної чутливості до різних подразників (диму, пилу, холодному або гарячому повітрю, різким запахам, фізичним навантаженням і так далі). Причиною гіперреактивності може бути спадкова схильність до алергічних захворювань, перенесені хвороби органів дихання або інші провокуючі чинники.
Симптоми бронхоспазму
Напади бронхоспазму характеризуються ускладненим диханням, появою свистячих звуків, а також сухих або вологих хрипів в легенях. При цьому людині стає важко видихати повітря, через що на видиху у нього несвідомо підвищується тонус дихальної мускулатури. Щоб полегшити процес дихання, хворі можуть займати вимушене сидяче положення, злегка нахилившись вперед і упираючись руками в стілець.
Із-за порушення акту дихання при бронхоспазмі в кров поступає недостатня кількість повітря, що призводить до збліднення шкіри та ціанозу слизових оболонок. У багатьох хворих також посилюється потовиділення, підвищується артеріальний тиск, частішає серцебиття, з'являється тяжкість в грудній клітці та гостре почуття нестачі повітря.
Діагностика та лікування бронхоспазму
Для виявлення причини бронхоспазму хворому проводять комплексне обстеження, що включає физикальні методи дослідження, пульсоксиметрию, спірографію, рентгенографію і так далі. Це дозволяє оцінити стан легенів і функції зовнішнього дихання, а також поставити вірний діагноз.
Тактика лікування бронхоспазму залежить безпосередньо від того, яка хвороба викликає його розвиток. Пацієнтам з інфекційно-запальними захворюваннями бронхолегеневої системи призначають антибіотики, муколітики та протизапальні засоби, хворим з алергічним бронхоспазмом та бронхіальною астмою - бронхолітики, кортикостероїди, стабілізатори тучних клітин та інші необхідні препарати.
При алергічній бронхіальній астмі важливим кроком в лікуванні є елімінація алергенів, тобто усунення провокуючих чинників, що викликають напади бронхоспазму.