Дисменорея— сильний матковий біль, який виникає перед менструацією або супроводжує її. Біль може бути дуже сильним, проявлятися у вигляді спазмів, пульсувати або бути більш монотонним, тупим. Може віддавати в поперек та ноги. До 60% жінок відчувають ці характерні больові відчуття.
Біль з'являється циклічно та пов'язаний з менструацією. Зазвичай він триває 1-3 дні, після чого проходить. Сильні больові відчуття значно погіршують якість життя жінок, крім того, вони можуть виникати на тлі гінекологічних захворювань.
Види дисменореї
Розрізняють первинну та вторинну дисменорею.
Первинна дисменорея не пов'язана з якимись патологіями органів статевої системи. Вона частіше виникає у молодих дівчат через кілька років після першої менструації. Спочатку біль не надто сильний, але з дорослішанням дівчини стає все сильнішим.
Точні причини первинної дисменореї не встановлені. Є теорія, що тут грають роль не тільки фізіологічні, але й психогенні чинники. Первинна дисменорея часто присутня до перших пологів, й потім проходить. Ще один фактор, який сприяє розвиткові первинної дисменореї— спадкова схильність.
Вторинна дисменорея виникає на тлі патологій органів статевої системи, вона, зазвичай, діагностується у жінок старше 30 років.
Вторинну дисменорею можуть провокувати:
- вроджені аномалії матки,
- стеноз цервікального каналу,
- міоми,
- ендометріоз,
- інфекції статевих органів.
Безпосередньою причиною виникнення вторинної дисменореї вважають порушення локального кровообігу, спазми гладкої мускулатури.
Особливості болю при дисменореї
Характерна особливість дисменорейного болю— локалізація внизу живота. Біль може також поширюватися в сторони, підійматися вище в живіт, в область прямої кишки, віддавати в спину, в ноги. Больові відчуття мають гострий спастичний характер, але можуть бути й тупими, ниючими. Може виникати відчуття тиску та розпирання.
Зазвичай дисменорея супроводжується іншими симптомами передменструального синдрому— головним болем, нудотою, здуттям живота, відсутністю апетиту або навпаки підвищеним апетитом. Ще одна характерна особливість— психоемоційні стрибки з різкою зміною настрою, підвищена дратівливість.
Можлива дисменорея у важкій формі, коли симптоми проявляються дуже яскраво, біль занадто сильний і переймоподібний.
Лікування дисменореї
Задля того, щоб зняти больовий синдром можна застосовувати спазмолітики (наприклад, но-шпу), анальгетики, нестероїдні протизапальні засоби (парацетамол, ібупрофен). При досить сильних болях варто пройти обстеження та з'ясувати, чи немає хвороб, що провокують дисменорею. Якщо знайдено патології— їх потрібно лікувати, це допоможе нормалізувати стан та усунути больовий синдром.
Продіагностувати стан допоможе гінеколог. Лікар проведе гінекологічний огляд, призначить аналізи, щоб виключити патології органів таза. Після чого підбере вам лікування.
Для лікування дисменореї можуть використовуватися:
- спазмолітики,
- анальгетики,
- блокатори кальцієвих каналів,
- магній,
- вітаміни,
- гормональні препарати.
Успішно використовуються оральні контрацептиви в невисоких дозах. Вони пригнічують гормональну функцію яєчників, знижують кількість естрогенів та інших жіночих гормонів. Після цього тиск у матці стає менше, знижується тонус її гладкої мускулатури й завдяки цьому зменшується або повністю зникає больовий синдром. Це досить ефективний спосіб, але підбирати контрацептиви потрібно індивідуально під стан здоров'я жінки.