Для лікування ГІПОВІТАМІНОЗ А:
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
ГІПОВІТАМІНОЗ А
Гіповітаміноз А
Терміном "вітамін А" об'єднують групу речовин, подібних за хімічною структурою та біологічною дією. До них відносяться ретинол (вітамін А1), дегідроретинол (вітамін А2), ретиналь і ретиноєва кислота. Ці речовини синтезуються з так званих провітамінів — каротиноїдів і ретиноидов, що надходять в організм людини разом з продуктами рослинного і тваринного походження.
Причини
Гіповітаміноз А може розвиватися в результаті недостатнього надходження в організм його попередників або внаслідок порушення будь-якого з етапів біосинтезу. Як відзначають фахівці, дефіцит вітаміну А практично завжди є набутим, тобто з'являється протягом життя з різних причин.
Найбільш часті причини гіповітамінозу:
- Вживання недостатньої кількості попередників вітаміну А або відсутність в раціоні жирів, необхідних для їх нормального всмоктування в шлунково-кишковому тракті.
- Порушення всмоктування ретиноїдів і каротиноїдів в кишечнику на тлі деяких захворювань. Спостерігається у осіб з синдромом подразненого кишечника, кишковою лімфангіектазією і т.д.
- Брак травних ферментів і речовин, необхідних для всмоктування попередників вітаміну А. Виникає при кишкових ензимопатіях, хронічному панкреатиті, гепатитах, цирозі, фіброзі печінки і деяких інших захворюваннях.
Іноді гіповітаміноз розвивається в результаті підвищення потреби у вітаміні А на тлі його нормального рівня в організмі. Таке може траплятися у людей, що піддаються тривалому дії високих або низьких температур, які відчувають хронічний стрес, інтенсивні фізичні або розумові навантаження. У такому випадку людині потрібна більша кількість вітаміну А, ніж в звичайних життєвих обставинах.
Симптоми
Вітамін А відіграє незамінну роль в процесі зорового сприйняття, тому його нестача в першу чергу позначається на зорі. У осіб з гіповітамінозом А знижується гострота зору при переході від світла до темряви і в умовах поганої освітленості. Надалі у багатьох з'являється відчуття сухості і "піску в очах".
Крім цього при дефіциті вітаміну А порушується нормальне функціонування епітеліальних клітин, що призводить до появи цілого ряду неприємних симптомів.
Найбільш часті з них:
- надмірна сухість та лущення шкіри;
- шорсткість колін і ліктів;
- ламкість нігтів;
- витончення і випадання волосся;
- появу лупи;
- зменшення секреції шлункового соку;
- порушення нюху.
Гіповітаміноз А також призводить до ослаблення імунітету і зниження опірності до інфекційних захворювання. А у дітей тривала нестача вітаміну викликає затримку фізичного та інтелектуального розвитку.
Діагностика і лікування
Для діагностики гіповітамінозу використовують лабораторні методи дослідження. Головними критеріями постановки діагнозу є зниження концентрації вітаміну А в крові нижче 0,7 мкмоль / л, а також зниження концентрації каротину нижче 1,5 мкмоль / л.
Лікують гіповітаміноз за допомогою вітамінно-мінеральних комплексів і препаратів вітаміну А. Їх можуть призначати як для перорального прийому (капсули), так і для внутрішньом'язового введення. Дозування підбирають індивідуально, з урахуванням тяжкості вітамінодефіціта і потреби організму у вітаміні.
Разом з тим хворим рекомендують вживати продукти з високим вмістом ретинолу, такі як:
- вершкове масло;
- молоко;
- яйця;
- рибна печінку;
- морква;
- Чорна смородина;
- помідори;
- червоний перець;
- петрушка;
- шпинат;
- листя салату.
Вагітним жінкам препарати вітаміну А можуть призначати в профілактичних цілях, оскільки у них брак ретинолу може викликати пороки розвитку плоду.