Для лікування НЕДОСТАТНІСТЬ ТРИСТУЛКОВОГО КЛАПАНА:
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
НЕДОСТАТНІСТЬ ТРИСТУЛКОВОГО КЛАПАНА
Недостатність тристулкового клапана
Трикуспідальна недостатність або недостатність тристулкового клапана - це вада серця, при якій в момент стиснення серця клапан, що знаходиться між правим шлуночком та правим передсердям, змикається не повністю. Це створює зворотний потік крові з правого шлуночка в праве передсердя. Недостатність тристулкового клапана - досить поширений клапанний порок, який часто може реєструватися одночасно з іншими патологіями серця, наприклад з дефектом міжпередсердної перегородки або з мітральною недостатністю.
Цей порок може бути вродженим і набутим. Невелика недостатність тристулкового клапану може ніяк не проявлятися і не потребує лікування. При значній клапанній недостатності потрібне обов'язкове лікування.
Причини появи трикуспідальної недостатності
Розвиток вродженої недостатності тристулкового клапана може бути по ряду причин, серед яких:
- інфекційні захворювання у вагітної жінки,
- вплив іонізуючого випромінювання,
- аномалія Ебштейна,
- дисплазія сполучної тканини.
Придбана трикуспидальна недостатність може розвинутися через деформацію або зморщування стулок, їх звапніння, а також через розрив папілярних м'язів, сухожильних хорд, дисфункцій фіброзного кільця. Відбутися це може на тлі:
- ревматизму (найбільш часта причина появи недостатності тристулкового клапана),
- інфекційного ендокардиту,
- карциноїдного синдрому,
- інших патологій.
Симптоми трикуспідальної недостатності
Характерні симптоми трикуспідальної недостатності:
- слабкість,
- задишка при невеликому навантаженні,
- ціаноз шкіри,
- тахікардія.
Можуть також виникати:
- нудота, блювота,
- метеоризм,
- тяжкість в правому боці під ребрами,
- асцит.
В разі вродженої трикуспідальної недостатності у немовля першою ознакою патології може бути ціаноз та надшлуночкова тахікардія.
Чим більше дефект клапану, тим сильніше прогресує серцева недостатність, можуть виникати важкі порушення ритму серця, збільшується ризик тромбоемболії легеневої артерії, приєднання інфекційного ендокардиту.
Стадії недостатності тристулкового клапана
Розділяють чотири ступені тяжкості стану:
- 1 ступінь. Рух крові «проти течії» незначний і не впливає на загальну гемодинаміку.
- 2 ступінь. Зворотний потік крові визначається на 2 см від клапана.
- 3 ступінь Струм крові в іншу сторону досягає відстані більше ніж 2 см від клапана.
- 4 ступінь. Зворотний потік крові реєструється на великій ділянці правого передсердя.
Діагностика трикуспідальної недостатності
Перші підозри на наявність трикуспідальної недостатності у лікаря можуть виникнути при прослуховуванні серця, тому що патологія дає характерні шуми.
Тоді призначаються обстеження, які можуть включати: ЕКГ, рентген серця або КТ серця, МРТ серця, ЕхоКГ з допплерографією, зондування серця та інші діагностичні методи.
Лікування трикуспідальної недостатності
Якщо виявлена недостатність тристулкового клапана першого ступеня, то лікування не призначається. На цій стадії серце справляється з виниклим дефектом і не дає збоїв за рахунок компенсаційних механізмів.
На більш пізніх стадіях, коли з'являються симптоми, призначається медикаментозне лікування, яке дозволяє зменшити ознаки серцевої недостатності. Можуть призначатися: бета-адреноблокатори, серцеві глікозиди, антикоагулянти, сечогінні засоби та інші препарати, які кардіолог підбирає індивідуально з урахуванням стану.
На пізніх стадіях рекомендується оперативне лікування, яке включає декілька видів хірургії: реконструкцію трикуспідального клапана або заміну клапана на штучний або біологічний протез.