Лактоза або молочний цукор – це один з основних компонентів молока та багатьох молочних продуктів. Лактозу відносять до складних цукрів, які в процесі травлення повинні розкластися на прості цукри за допомогою ферменту лактази. Найчастіше проблеми з непереносністю лактози є наслідком недостатнього вироблення в організмі ферменту лактази. Особливі складності з лактазною недостатністю виникають у немовлят.
Причини виникнення непереносності лактози
Вживання молока – це відмінна риса всіх ссавців. Однак здатність до засвоєння молока, як правило, характерна тільки для самого раннього віку, і в дорослому стані молоко засвоюється гірше або взагалі перестає нормально засвоюватися.
Завдяки розвитку скотарства люди пристосувалися до вживання молока, у них з'явилася генетично обумовлена здатність до вживання молока в дорослому віці. Однак вона присутня не у всіх.
У віці після 3-5 років зазвичай у людини відбувається зниження рівня лактази в організмі. Але наскільки знизиться рівень цього ферменту, залежить від генетично обумовлених особливостей організму. Однозначно можна сказати, що чим старша людина, тим у неї більше ймовірність лактазної недостатності.
Також лактазна недостатність часто зустрічається у недоношених дітей.
Можлива і вторинна недостатність лактази, яка виникає на тлі ряду захворювань, при яких ушкоджуються клітини слизової тонкого кишківника (ентерит, гострі кишкові інфекції і т. ін.).
Розрізняють гіполактазію (стан, при якому кількість лактази знижено) і алактазію (повна відсутність лактази).
Симптоми непереносністі лактози
В разі непереносності молока організм реагує на присутність в їжі лактози низкою характерних проявів. Виникають:
- спазми та біль в животі,
- випорожнення стає рідким,
- метеоризм.
У дітей на грудному вигодовуванні при непереносності лактози виникають кишкові кольки, зневоднення, часто може спостерігатися недостатня маса тіла, порушення сну, гіперзбудливість, плаксивість, м'язова гіпотонія.
Діагностика непереносності лактози
Дорослі можуть діагностувати у себе непереносність лактози за допомогою так званої «діетодіагностики». Для цього потрібно спробувати виключати та вводити в меню молочні продукти і спостерігати за своїм станом.
Також можуть застосовуватися лабораторні методи дослідження, наприклад, після навантаження лактозою визначення рівня водню в повітрі, що видихається, аналіз на генетичну схильність до непереносності лактози.
Лікування непереносності лактози
Якщо лактазна недостатність має місце у дорослих, то боротися з нею досить просто – потрібно виключити з меню молоко та інші продукти, що містять лактозу в великих кількостях. Кисломолочні продукти при помірній гиполактазії зазвичай дозволені до вживання. При алактазії необхідно виключити будь-які продукти, що містять навіть невеликі порції лактози.
Контролювати свій раціон та уникати невідповідних продуктів не дуже складно. Лікар також може рекомендувати вживання препаратів лактази та пробіотики.
В разі вторинній непереносності лактази необхідно в першу чергу лікувати захворювання, на тлі якого вона проявилася. Після нормалізації здоров'я поступово виробництво ферменту відновиться.
Немовлятам може призначатися фермент лактази, рекомендується перехід на штучне вигодовування, для якого рекомендується використовувати безлактозні суміші.
Невиявлена лактазна недостатність здатна доставити багато неприємних відчуттів та погіршити загальне самопочуття. Але якщо стан буде точно діагностовано та обрана правильна тактика поведінки – можна повністю усунути неприємні прояви цієї патології і повернути нормальну якість життя.