Потиличною невралгією називають рідкісне захворювання периферичної нервової системи, при якому уражається потиличний нерв, утворений другим і третім шийними корінцями спинного мозку. Хвороба проявляється мігренеподібними головними болями, які самі хворі часто пов'язують з метеозалежність, втомою і підвищеними розумовими навантаженнями.
Біль при невралгії потиличного нерва зазвичай має односторонню локалізацію і поширюється по типу «знімання шолома». Якщо людину попросити показати, звідки з’являються болючі відчуття, вона робить рух від шиї до чола, який по траєкторії нагадує знімання шолома. По-науковому такий біль називається цервікогенним.
Причини
Джерелом болю при потиличній невралгії є великий потиличний нерв, які забезпечує чутливу іннервацію шийно-потиличної зони голови. Його ураження призводить до появи характерних болів, які часто плутають з мігренню і головним болем напруги.
Найбільш часті причини потиличних невралгий:
- міофасціальний больовий синдром, викликаний остеохондрозом;
- спазми шийних м'язів;
- травми в шийно-потиличній області;
- дегенеративний артроз суглобів між першим і другим шийними хребцями;
- судинні мальформації;
- різні новоутворення в області шиї і потилиці.
Появі потиличної невралгії можуть сприяти часті стреси, психоемоційні напруги, неправильна постава, тривале сидіння в незручному положенні та деякі інші фактори.
Симптоми невралгії потиличного нерва
Невралгія потиличного нерва може протікати в двох формах: пароксизмальній (нападоподібній) або постійній.
Пароксизмальна форма проявляється нападами гострого пульсуючого болю з одного боку голови (рідше з обох). Больові відчуття виникають в потилиці і доходять до чола та очей, минаючи тім'яну і скроневу ділянки голови. Напади можуть виникати з різною частотою, раз в кілька днів, тижнів чи місяців.
Для постійної форми невралгії характерні безперервні болі в голові, які періодично можуть посилюватися.
У багатьох хворих також виявляють порушення чутливості шкіри в зоні іннервації великого потиличного нерва.
Діагностика і лікування
У більшості випадків хворобу діагностують, грунтуючись на її характерній клінічній картині і даних об'єктивного дослідження. Додатково хворому можуть робити рентгенографію, КТ та МРТ шийного відділу хребта, а також інші необхідні дослідження.
Невралгію потиличного нерва лікують медикаментозно, за допомогою нестероїдних протизапальних засобів, центральних міорелаксантів, антидепресантів і антиконвульсантів (Габапентин, Прегабалін). При неефективності лікарських препаратів болі можуть купірувати шляхом медикаментозних блокад. Їх суть полягає в парентеральному введенні місцевих анестетиків і кортикостероїдів поруч з місцем проходження нерва.
Разом з медикаментозною терапією в програму лікування можуть включати різні фізіотерапевтичні процедури і лікувальну фізкультуру.