Остеохондроз – це дегенеративно-дистрофічне захворювання, що вражає хребет, яке супроводжується дегенеративними процесами в міжхребцевих дисках.
Ця патологія є однією з найбільш частих причин болю в спині, може призводити до формування міжхребцевих гриж, парезу кінцівок та ряду інших ускладнень.
Причини виникнення остеохондрозу
Точні причини розвитку остеохондрозу досі залишаються нез'ясованими. Існує близько десятка теорій, що пояснюють причини розвитку цієї патології, наприклад, гормональна, судинна, спадкова, інфекційно-алергічна та ін.
Розвиток остеохондрозу можна віднести до числа вікових змін, тому що певною мірою дегенеративні процеси в хребті реєструються у всіх людей при старінні.
Перші прояви остеохондрозу можуть виникати в разі посилених фізичних навантажень на ті чи інші області хребта. Зазвичай це відбувається при регулярному та одноманітному піднятті важких предметів, постійному перебуванні в будь-якої позі або одноманітних нахилах з переважним тиском на певну область хребта. В результаті такого тиску порушуються обмінні процеси в області міжхребцевих дисків, що запускає процес їх деградації, розплющення та призводить до появи запального процесу.
Види остеохондрозу та їх симптоми
Залежно від місця локалізації патологію поділяють на шийний, грудний, поперековий остеохондроз. Також хвороба може одночасно охоплювати всі відділи хребта.
Шийний остеохондроз. Досить поширена форма хвороби. З'являється при розвитку патологічних процесів в області 1-7 хребців. Основний симптом – больові відчуття в області шиї. Також біль може віддавати в ключицю, плече, груди, може виникати головний біль, що локалізується в потилиці. Інші симптоми: запаморочення, оніміння пальців.
Грудний остеохондроз. Характерні ознаки – біль оперізуючого характеру в області грудей, якій стає сильнішим при русі, може віддавати в район серця, в плече. Також в разі грудного остеохондрозу часто розвивається міжреберна невралгія.
Поперековий остеохондроз. Найпоширеніша форма остеохондрозу. Зазвичай виникає біль в попереку, який посилюється, коли людина довго сидить, а також при різких нахилах і поворотах. Також біль може віддавати в ноги.
Ускладнення остеохондрозу
Крім неприємних больових відчуттів остеохондроз може викликати й інші неприємності – спровокувати ряд серйозних ускладнень.
До найбільш частих ускладнень остеохондрозу відносять розвиток:
- міжхребцевої грижі,
- інфаркту спинного мозку,
- атрофії м'язів,
- порізу кінцівок.
Діагностика остеохондрозу
Для точної діагностики та лікування остеохондрозу потрібно звернутися до невролога або вертебролога. Лікар призначить необхідні обстеження. Найчастіше це:
- рентген хребта,
- КТ або МРТ хребта,
- мієлографія.
Необхідно точно визначити патологію, тому що остеохондроз дає симптоми, схожі з деякими іншими захворюваннями хребта, такими як хвороба Бехтерева, остеомієліт і т.ін. Після того, як точний діагноз поставлений, підбирається лікування.
Лікування остеохондрозу
У момент загострення рекомендується спокій та обмеження рухливості в ураженій ділянці хребта.
Медикаментозне лікування передбачає застосування нестероїдних протизапальних препаратів, а також анальгетиків для зняття болю. Також лікар може прописати міорелаксанти, вони допоможуть позбутися від надмірної напруги в м'язах. Іноді також призначають протисудомні засоби, глюкокортикоїди, судинні препарати.
Також застосовуються фізіотерапія, лікувальна фізкультура, масажі, рефлексотерапія, мануальна терапія. При гострому перебігу хвороби може знадобитися лікування в стаціонарі.
Своєчасне звернення до лікаря та правильно підібране лікування дозволяють усунути біль у хребті і нормалізувати стан.