Панкреатит – це патологія, при якій ферменти, що виробляються підшлунковою залозою, активуються ще до потрапляння в кишківник в самій залозі. В результаті піддаються руйнуванню тканини підшлункової залози. Це запальне захворювання, яке може протікати, як в гострій, так і в хронічній формі. Зараз ця патологія набуває все більш широкого поширення та в силу важких ускладнень, які може викликати, вимагає своєчасної діагностики та лікування.
Причини появи панкреатиту
Панкреатит може розвинутися під впливом наступних факторів:
- Зловживання алкогольними напоями. Це найбільш розповсюджена причина розвитку патології, яка провокує панкреатит в 70% випадків.
- Жовчнокам'яна хвороба та кісти жовчної протоки. Може призводити до перекриття протоків підшлункової залози з подальшим її запаленням.
- Травми живота.
- Рак підшлункової залози.
Підвищується ймовірність розвитку панкреатиту у людей з:
- Інфекційними захворюваннями, наприклад, гепатитами А і С,
- Паразитичними інфекціями, наприклад, аскаридозом,
- Аномальною будовою протоків підшлункової залози,
- Оперативними втручаннями на шлунку та жовчовивідних шляхах,
- Спадковою схильністю.
Також до розвитку панкреатиту більшою мірою схильні пацієнти з цукровим діабетом та іншими системними захворюваннями. Спровокувати захворювання також можуть деякі лікарські препарати.
Симптоми панкреатиту
Панкреатит може бути гострим та хронічним.
Симптоми гострого панкреатиту:
- сильний біль в животі, оперізуючого характеру,
- здуття живота,
- блідість шкіри;
- нудота та блювота;
- почастішання пульсу;
- підвищена пітливість.
При хронічному панкреатиті симптоми менш сильні. Часто виникає біль в лівому підребер'ї, провокуючим фактором цього зазвичай є неправильне харчування. При цьому біль з'являється приблизно через годину. Випорожнення стає рясним з різким запахом, кашкоподібним. Спостерігається періодична нудота, втрата апетиту, схуднення.
Як гострий, так і хронічний перебіг хвороби можуть призводити до ускладнень. Так при гострому панкреатиті можуть розвинутися панкреонекроз, абсцес підшлункової залози. Хронічна форма може призводити до розвитку цукрового діабету.
Діагностика
Для діагностування панкреатиту визначають ферменти підшлункової залози, роблять аналіз калових мас, УЗД підшлункової залози, МРТ підшлункової залози, ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографію.
При гострому панкреатиті важливо диференціювати захворювання від інших хвороб, які проходять з різким болем в животі.
Після того, як встановлено остаточний діагноз, призначається лікування.
Лікування
При гострому панкреатиті необхідна термінова госпіталізація. Рекомендується голод на кілька діб, харчування організму здійснюється за допомогою внутрішньовенних вливань.
Для хронічного панкреатиту прописують дієтичне харчування. Корекція раціону полягає у відмові від спиртного, гострого, копченого, солоного, зниження частки жирів та вуглеводів в меню.
Медикаментозне лікування панкреатиту може включати застосування знеболювальних засобів, блокаторів протонної помпи, спазмолітиків та цитостатиків. При гострій формі можуть призначатися антибіотики. При хронічному - ферменти, які забезпечують перетравлення їжі та допоможуть нормалізувати травлення.
У деяких випадках при гострому запальному процесі та розвитку панкреатонекрозу потрібне хірургічне втручання.
Самолікування при панкреатиті неприпустимо. Тільки лікар може призначати медикаменти. В іншому випадку ви ризикуєте погіршити стан здоров’я