Політравма
Для лікування ПОЛІТРАВМА:
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
ПОЛІТРАВМА
Політравмою називають стан, коли у людини спостерігаються множинні травми (дві та більше), кожна з яких потребує спеціалізованої терапії. При політравмах може пошкоджуватися як одна система або орган (наприклад, кістки), так і кілька систем і органів (наприклад, кістки та внутрішні органи).
Одночасне ураження кількох систем організму може спричиняти досить сильний вплив на стан людини, призводити до серйозних погіршень, розвитку травматичного шоку та летального результату. Найчастіше політравми вимагають термінової діагностики, застосування інтенсивної терапії та оперативного втручання.
Причини отримання політравм
Отримати політравми можна в результаті:
- військових дій,
- дорожньо-транспортних пригод,
- травм на виробництві,
- падіння з висоти.
Найчастіше при політравмі спостерігаються травми нижніх кінцівок, органів черевної порожнини, черепно-мозкові травми, травми грудної клітини.
Для політравми характерно:
- Синдром взаємного обтяження,
- Поява атипових ознак, що заважають швидкій діагностиці,
- Сильна втрата крові,
- Травматичний шок,
- Ускладнення.
Види політравм
Політравми ділять на:
- Численну травму. Коли виникають кілька пошкоджень в одній анатомічній ділянці, наприклад, травмується коліно та гомілка.
- Поєднану травму. У цьому випадку травми виникають у різних частинах та органах тіла, наприклад, травма нирки та грудної клітки.
- Комбінована травма. Коли травми виникають внаслідок впливу різних травмуючих чинників, наприклад, механічний удар та опік.
Розрізняють 3 ступені тяжкості політравм:
- Безпечну для життя. Коли ушкодження організму не несуть загрози життю.
- Небезпечну для життя. Якщо пошкоджено життєво важливі органи, але своєчасне та адекватне лікування дозволяє усунути небезпеку для життя.
- Смертельну. Коли немає можливості врятувати людину.
Діагностика політравми
Діагностику при політравмі необхідно проводити максимально оперативно. Часто це робиться одночасно із застосуванням якоїсь необхідної підтримувальної терапії.
Обстеження підбирається, виходячи з того, що сталося, і які саме органи постраждали. Зазвичай робляться термінові аналізи крові та сечі, рентгенографія областей, які постраждали, а також призначаються інші методи діагностики.
Лікування політравми
Першочергове завдання під час лікування політравми – стабілізація пацієнта. Важливо вивести його зі стану шоку та нормалізувати життєво важливі функції. Якщо є кровотечі, то дуже важливо зупинити кров, для цього, наприклад, накладають джгут у ділянці пошкодження. Якщо в плевральній порожнині накопичуються повітря або кров, то екстрено роблять дренаж грудної порожнини. При пошкодженні черевної порожнини може знадобитися лапаротомія. Виконується необхідний обсяг реанімаційних процедур.
Часто при політравмі необхідне хірургічне втручання одразу у кількох зонах організму. Тоді працює кілька груп хірургів, і операції виконуються одночасно.
Для лікування політравми використовуються ліки, які підтримують функції різних органів (серця, дихальної системи, нирок тощо). призначається інфузійна терапія. В разі покращення стану терапія коригується, призначаються реабілітаційні процедури.
Особливу увагу слід приділяти ускладненням. Якщо на початкових етапах головний ризик смерті виникає на тлі шоку та крововтрати, то на пізніх етапах смертельний результат можливий при розвитку тромбоемболії легеневої артерії, сепсису та інших небезпечних ускладнень.