Замовлення
Замовлення
Обране
Обране
star_on

Пронос (діарея)

Для лікування ПРОНОС (ДІАРЕЯ):

Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування

ПРОНОС (ДІАРЕЯ)

Втомилися від неприємних симптомів?

Проносом називають патологічно прискорене спорожнення кишечника, яке супроводжується характерними змінами зовнішнього вигляду і якості стулу. При цьому за добу у людини виділяється більше 200-250 грам калових мас, а сам кал має кашкоподібну або водянисту консистенцію.

У деяких випадках діарея супроводжується болючими спазмами в животі, нудотою, блювотою, підвищенням температури тіла, відчуттям спраги або іншими неприємними симптомами.

Види діареї (проносу)

Залежно від тривалості виділяють гостру і хронічну діарею. Перша розвивається раптово і проявляється яскраво вираженим діарейним синдромом (почастішанням дефекації, сильними болями в животі, лихоманкою і іншими ознаками інтоксикації). Як правило, ці симптоми виникають в результаті харчового отруєння і зберігаються не довше декількох днів.

Що стосується хронічної діареї, вона доставляє менше дискомфорту, але залишається з людиною на більш тривалий термін. Найчастіше вона розвивається у осіб з хронічними захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту і у людей, які нехтують принципами здорового харчування.

Механізми розвитку діареї (проносу)

За добу в кишечник здорової людини виділяється 9-10 літрів рідини — вона надходить туди зі споживаними рідинами і травними секретами. У нормі 99% води абсорбується з тонкого і товстого кишечника назад в кров. Навіть невелике (на 1%) порушення абсорбції або підвищення секреції викликає різке збільшення кількості води в кишечнику і розвиток діареї.

Залежно від механізму розвитку виділяють 4 види діареї:

  • Осмотична. Характеризується підвищенням осмолярності кишкового вмісту, що призводить до надлишку рідини в кишечнику і, як наслідок, до розрідження стулу.
  • Секреторна. Розвивається в результаті гіперсекреції рідини кишковим епітелієм з її подальшим накопиченням в просвіті кишечника.
  • Ексудативна (запальна). Виникає при пошкодженні слизової оболонки кишечника і подальшій надлишкової ексудації в зоні запалення.
  • Моторна (рухова). Розвивається при порушенні моторної функції кишечника. Через прискорене проходження компонентів їжі рідина просто не встигає повністю абсорбуватися.

Як правило, в розвитку проносу грає роль не один, а відразу кілька різних механізмів. Наприклад, при хворобі Крона діарея розвивається в результаті запалення слизової оболонки, ексудації і виділення різних субстанцій, які порушують функції ентероцитів (клітин внутрішньої епітеліальної оболонки кишечника).

Можливі причини проносу (діареї)

Гостра діарея розвивається в результаті харчових отруєнь, а також бактеріальних, вірусних і паразитарних інфекцій. Найчастіше її викликають стафілококи, кишкові палички, сальмонели, шигели, кампілобактерії, ротавіруси, ентеровіруси та інші патогенні мікроорганізми.

До хронічної діареї можуть приводити:

  • погрішності в дієті, вживання шкідливих снеків, сухофруктів, кави або спиртних напоїв;
  • хронічні запальні захворювання кишечника (хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт);
  • функціональні розлади шлунково-кишкового тракту (синдром подразненого кишечника);
  • синдром мальабсорбції, викликаний на целіакію, панкреатичною недостатністю, непереносимістю лактози або іншою патологією;
  • злоякісні новоутворення (лімфома, ворсинчаста аденома, рак товстої кишки);
  • ендокринні захворювання (діабет, гіпертиреоз, целіакія, недостатність підшлункової залози і ін.).

Найбільшу тривогу повинна викликати діарея, яка супроводжується лихоманкою, ознаками дегідратації, втратою ваги, появою гною або крові в калі. Дані симптоми часто вказують на серйозні інфекції або пухлини шлунково-кишкового тракту, тому при їх появі потрібно негайно звертатися до лікарні.

Дії пацієнта

При появі проносу потрібно звернутися до лікаря гастроентеролога — він проведе необхідне обстеження і призначить лікування. Якщо діарея була викликана похибками в харчуванні, слід переглянути свій раціон і виключити з нього потенційно шкідливі продукти.