Блювотою називають часткове або повне виверження вмісту шлунка через рот, а іноді і через носові ходи. При захворюваннях травної системи появі блювоти практично завжди передує нудота і болі в животі. Блювання без нудоти характерне лише для уражень головного мозку і ЦНС.
Сама по собі блювота є важливим захисним механізмом, який захищає організм людини від проникнення різних токсичних речовин. Цим легко пояснюється її поява при харчових отруєннях або на наступний ранок після вживання великих доз алкоголю.
Блювота при захворюваннях шлунка
Блювота при хворобах шлунково-кишкового тракту тісно пов'язана з прийомами їжі і зазвичай виникає після їди, кожен раз через однакові проміжки часу.
Для хронічного гастриту характерна блювота натщесерце в поєднанні з дискомфортом в області шлунка. Найчастіше вона з'являється в ранковий час. Прийом їжі дозволяє хворому тимчасово полегшити самопочуття, однак через кілька годин неприємні симптоми з'являються знову. При гострому гастриті блювання виникає багаторазово, супроводжуючись різким болем в епігастрії. При цьому блювотні маси мають кислий запах, а їх виверження не приносить полегшення.
При стенозі пілоричного відділу шлунка (при рубцевих деформаціях, пухлинах) з'являється блювота з гнилісним запахом, що містить з'їдену напередодні їжу.
Блювота при хворобах 12-палої кишки
Для виразкової хвороби дванадцятипалої кишки характерна блювота, що виникає через 2-4 години після їжі або в нічний час. Примітно, що після виверження блювотних мас самопочуття хворого істотно поліпшується.
Блювота жовчю
Блювання жовчю зазвичай вказує на патологію гепатобіліарної системи. Воно виникає при дискінезії жовчовивідних шляхів, холециститі, жовчнокам'яній хворобі, холелітіазі, жовчній кольці. Набагато рідше причиною є панкреатит або жовчний рефлюкс при виразковій хворобі або гастриті.
Кров в блювотних масах
Поява домішків крові в блювотних масах — вкрай тривожний симптом, який вказує на тяжку патологію органів шлунково-кишкового тракту. Він може з'являтися при злоякісних новоутвореннях, кровоточивій виразці шлунка або стравоходу, портальній гіпертензії та інших небезпечних захворюваннях.
Психогенна блювота
Іноді блювання може бути ніяк не пов'язане з ушкодженнями головного мозку або захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Як правило, в таких випадках мова йде про психогенну блювоту. Даний діагноз ставлять в тому випадку, якщо були виключені всі інші можливі причини проблеми.
Варіанти психогенної блювоти:
- реактивна — пов'язана з неприємними асоціаціями (наприклад, ковбаса-фекалії, макарони-черви, вино-кров);
- невротична — виникає в стресових ситуаціях або в результаті придушення емоцій;
- викликана підвищеною тривогою (наприклад, перед виступами або важливими подіями);
- психотична — зустрічається при психозах.
Невротична блювота часто з'являється у дітей старшого віку. Наприклад, якщо раніше дитину примушували вживати певні продукти, то згодом вона може почати блювати при одному лише погляді на їжу.