Для лікування СПОНТАННИЙ ПНЕВМОТОРАКС:
Скоро тут зʼявляться потрібні товари для лікування
СПОНТАННИЙ ПНЕВМОТОРАКС
Спонтанний пневмоторакс
Спонтанний пневмоторакс - це стан, при якому відбувається розрив плеври, і повітря потрапляє в плевральну порожнину. Патологія характеризується болем у грудній клітці, задишкою, тахікардією та посинінням шкірних покривів. Лікування захворювання полягає в евакуації повітря з плевральної порожнини та усуненні причин, через які розвинулася патологія.
Причини виникнення спонтанного пневмотораксу
Спонтанний пневмоторакс може бути як первинним, так і вторинним. Первинний спонтанний пневмоторакс може розвинутись несподівано і без видимих причин. При цьому у людей з цією патологією, як правило, виявляються субплевральні були (бульбашкові новоутворення, заповнені повітрям і вистелені легеневою тканиною). Чому вони утворюються – остаточно невідомо. Але вважається, що вони виникають на фоні деградації еластичних волокон тканини легень. Така деградація часто виникає під час куріння.
Вторинний спонтанний пневмоторакс розвивається за таких патологій:
- хронічне обструктивне захворювання легень,
- муковісцидоз,
- астма,
- туберкульоз,
- пневмонія,
- ряд захворювань легень,
- пухлини легень,
- системні захворювання (ревматоїдний артрит та ін.),
- грудний ендометріоз.
За ступенем спадання легені спонтанний пневмоторакс може бути частковим, середнім чи тотальним.
Симптоми спонтанного пневмотораксу
Характерна симптоматика при спонтанному пневмотораксі:
- Різкі колючі болі в грудях з того боку, де стався розрив плеври.
- Біль посилюється при глибокому вдиху, віддає в плече та руку, спину та поперек. Через добу біль стає менш гострим навіть якщо проблема не усувається.
- Різко виникає сильна задишка.
- Людина блідне.
- Виникає тахікардія.
- Може відбутися короткострокова непритомність.
Спонтанний пневмоторакс найчастіше дає яскраву симптоматику, але може проходити в латентній формі зі слабкими симптомами.
У якості ускладнень можуть розвинутися напружений пневмоторакс, плеврит, колапс легень, внутрішньоплевральної кровотечі.
Діагностика спонтанного пневмотораксу
Лікар може запідозрити наявність пневмотораксу при згладженості рельєфу міжреберій, підшкірної емфіземи, зниження рухливості ребер під час дихання на ураженому боці.
Для уточнення стану робиться рентген грудної клітини. Він показує, чи є спонтанний пневмоторакс, дає можливість побачити, скільки повітря знаходиться в плевральній порожнині та наскільки поширений пневмоторакс.
Може також призначатися КТ або МРТ легень, за допомогою яких можна виявити причину розвитку спонтанного пневмотораксу.
Також може проводитись торакоскопія. Це ендовідеохірургічна методика, яка дозволяє побачити були, виявити пухлини або туберкульозні зміни плеври, взяти біопсію тканин.
Лікування спонтанного пневмотораксу
Якщо ви відчули у себе симптоми, схожі на симптоми спонтанного пневмотораксу, потрібно негайно викликати швидку допомогу.
Важливо якнайшвидше видалити повітря з порожнини плеври і розправити легеню. Для цього зазвичай проводиться плевральний дренаж. Може проводитися лікувальна бронхоскопія, інгаляції, дихальна гімнастика, оксигенотерапія.
Якщо за 4-5 діб легеню не вдається розправити, може проводитися хірургічне лікування: коагуляція булл і спайок, видалення бронхоплевральних нориць, крайова резекція легені тощо.
Первинний спонтанний пневмоторакс зазвичай вдається усунути. При вторинному спонтанному пневмотораксі часто потрібно прибрати причину, що провокувала розвиток цього патологічного стану.