Суглобово-м'язові болі широко поширені серед населення і складають близько третини всіх гострих і хронічних больових синдромів. Найчастіше вони проявляються у людей старше 40 років, однак можуть зустрічатися і в молодому віці. З проблемою нерідко стикаються офісні співробітники, спортсмени і люди, які виконують важку фізичну роботу.
Причини м'язових болів
Гострий біль в м'язах часто виникає після фізичних навантажень і тренувань. Він викликаний надмірним утворенням молочної кислоти, яка накопичується в тканинах і викликає подразнення м'язових волокон. Як правило, такий біль зберігається не більше трьох-чотирьох днів і проходить самостійно. Згодом, при повторних фізичних навантаженнях, біль слабшає і через кілька тижнів повністю зникає. Це пояснюється адаптацією м'язів до виконуваної роботи.
М'язові болі також можуть бути одним із симптомів інтоксикації. В такому випадку вони супроводжуються ознобом, підвищенням температури тіла, головним болем і ломотою в суглобах. Як правило, інтоксикація з'являється при гострих респіраторно-вірусних захворюваннях, харчових токсикоінфекціях, отруєннях.
Хронічні болі в м'язах можуть вказувати на ревматичні і системні захворювання: міозит, ревматичну поліміалгію, фіброміалгію. А ось постійні м'язові болі в області спини зазвичай виникають при остеохондрозі — саме він викликає рефлекторний м'язовий спазм і неприємні ниючі болі в спині.
Причини болю в суглобах
Суглобові болі з'являються при посттравматичних, запальних і дегенеративно-деструктивних захворюваннях суглобів. В кожному окремому випадку больовий синдром має свої особливості, що значно спрощує діагностику.
Найбільш поширені захворювання суглобів:
- Ревматоїдний артрит. Вражає дрібні суглоби кистей рук і стоп, рідше страждають великі суглоби. Характерним симптомом хвороби є ранкова скутість в пальцях рук, яка зникає через кілька годин після пробудження.
- Деформуючий остеоартроз. Розвивається у людей старше 40-50 років. В патологічний процес найчастіше втягуються колінні, кульшові і гомілковостопні суглоби. Пацієнтів турбують болі, що посилюються після фізичних навантажень, а також хруст і набряклість в області суглобів.
- Реактивний артрит (синдром Рейтера). Має гострий перебіг і проявляється сильними болями, набряком і почервонінням шкіри навколо ураженого суглоба. Хвороба розвивається у людей, які перехворіли на хламідіоз, мікоплазмоз або деякі кишкові інфекції.
- Ревматичний артрит. Проявляється через 2-3 тижні після перенесеної ангіни і має гострий перебіг. Характеризується симетричним ураженням великих суглобів, а також інфекційним ендокардитом.
- Остеохондроз. Вражає міжхребетні диски, в подальшому до патологічного процесу залучаються міжхребцеві суглоби. Для остеохондрозу характерні часті ниючі болі в спині, які посилюються після фізичних навантажень.
Визначити причину болю в суглобах може тільки лікар, спираючись на результати обстеження пацієнта. Залежно від захворювання, біль можуть лікувати абсолютно різними методами і препаратами.
Дії пацієнта при суглобових і м'язових болях
При появі суглобово-м'язових болів необхідно звертатися до лікарні, оскільки тільки лікарі можуть поставити правильний діагноз і підібрати ефективне лікування. Надалі слід виконувати рекомендації фахівця і приймати призначені препарати. При необхідності лікування може включати лікувальну гімнастику, фізіотерапію, лікувальний масаж, кінезотерапію.